Čtvrtek 4. července 2024, svátek má Prokop
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Česku se vyrábí legendární ukrajinské drony. Cíl umí vyhledat, označit i zničit

Česko

  16:50
Ukrajinsko-česká společnost U&C UAS nedávno spustila v Česku výrobu dnes již legendárních průzkumných a sledovacích dronů Leleka, které ukrajinští obránci masivně využívají k preciznímu navádění dělostřelecké palby. Česká továrna ročně vyrobí stovky dronů, testuje se ale i takzvaný sebevražedný dron. Ministryně obrany Jana Černochová továrnu, která má od úřadů schválení k výrobě, navštívila a techniku si prohlédla.

Stroj kompletně vyvinula a vyrábí ukrajinská firma DeVIRo, kterou před lety založila pětice nadšených modelářů. Primárně sice není určený pro armádní účely, ale po ruském obsazení Krymu v roce 2014 ukrajinská armáda nadšence přesvědčila, že se jí takové drony budou hodit. V Česku se o výrobu postará dceřiná společnost U&C UAS.

Důvodem je nestálá výroba na Ukrajině. Ta je v ohrožení ruských úderů a každé přerušení dodávky elektřiny znamená i přerušení výroby. Pro ukrajinské obránce na frontě jsou ovšem bezpilotní letouny Leleka nepostradatelné. Zachraňují životy a také zásadně ovlivňují dění na bojišti.

Permanentní ohrožení výroby tak donutilo firmu hledat jiné možnosti mimo Ukrajinu a pojistit si tak, že ukrajinská armáda bude mít přísun těchto žádaných strojů, i kdyby v domovské továrně došlo k nějakému neštěstí. A volba padla na Česko.

Ministryně obrany Jana Černochová navštívila česko-ukrajinskou firmu U&C UAC, která v Kolíně vyrábí drony pro ukrajinské ozbrojené síly.

Kolínsko se tak stalo domovem výroby bezpilotních letounů, ale bližší lokace není s ohledem na bezpečnost provozu, ale i zaměstnanců, kteří jsou převážně z Ukrajiny, veřejně dostupná. Každý z Ukrajinců, který ve firmě dělá má výjimku z mobilizační vyhlášky od prezidenta Zelenského.

Zatím pouze pro Ukrajinu

Tovární halu v úterý navštívila i ministryně obrany Jana Černochová, která za zavřenými dveřmi s představiteli jednala. Bezpilotní naváděcí drony, kterých se zde ročně vyrobí stovky, zatím míří výhradně na Ukrajinu. Do budoucna chce společnost hledat zákazníky i v dalších zemích. České armádě nyní společnost nabídla k bezplatnému testování jednu sadu dronů pro výcvik ukrajinských vojáků. Novinářům to po návštěvě společnosti řekla ministryně obrany Jana Černochová.

„Sada by měla sloužit k výcviku ukrajinských vojáků, kteří na základě mandátu obou komor parlamentu v České republice působí a které cvičíme ve prospěch ukrajinských ozbrojených sil,“ řekla Černochová. Na dronech na českém území podle ní budou moci cvičit operátoři i piloti.

Společnost je podle Černochové největším dodavatelem dronů ukrajinským ozbrojeným silám a má nejlepší výsledky z monitorování situace. „Jejich informace používají ukrajinské ozbrojené síly pro další postup na frontě,“ doplnila ministryně. Připomněla, že vznik firmy v Česku je výsledkem spolupráce, na které se česká a ukrajinská vláda domluvily na konci roku 2022.

Ministryně obrany Jana Černochová navštívila česko-ukrajinskou firmu U&C UAC, která v Kolíně vyrábí drony pro ukrajinské ozbrojené síly. Na snímku ukázka takzvaného sebevražedného dronu, který vychází z modelu Leleka.

Vývoj sebevražedných dronů

Firma aktuálně vyrábí dva modely průzkumných dronů, které zajišťují přehled a navádění dělostřelecké palby na bojišti v reálném čase. Součástí sady, která míří na Ukrajinu ve dvou přepravních boxech, jsou tři drony a příslušenství. Cena za sadu dronů je několik milionů. Jedná se o čistě vojenskou aplikaci a podle výrobce odráží cenu na ukrajinském trhu.

Ve fázi testování a před spuštěním výroby je takzvaný sebevražedný dron, který slouží k ničení cílů. „Jedná se v podstatě o dálkově ovládanou raketu,“ řekl výkonný ředitel UAC Pavel Bulant, který dlouhá léta působil v armádě. Z ukrajinské strany je o nový model enormní zájem. Výroba je podle ředitele firmy z velké části nezávislá na subdodavatelích, přímo v kolínském závodě vzniká například elektronika a optika.

Takzvaná vyčkávací munice, což není nic jiného než sebevražedný dron je podobný modelu Hero z Izraele, o který projevila zájem i Armáda České republiky. Zjevná inspirace je i v dronu Lancet z Ruska. Oba zmíněné modely jsou na bojišti destruktivním prostředkem, který dokáže decimovat lehké obrněné stavby, vojenskou techniku, ale i pěchotu.

Autoři: