Pondělí 1. července 2024, svátek má Jaroslava
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Exministr Barták asi přijde o bezpečnostní prověrku

Česko

PRAHA Náměstek ministra financí a bývalý ministr obrany Martin Barták, který je kvůli korupčnímu skandálu na neplacené dovolené, by mohl přijít o bezpečnostní prověrku na stupeň tajné.

Do hledáčku Nejvyššího bezpečnostního úřadu se dostal kvůli podezření, že si v souvislosti s nákupem terénních vozidel Tatra řekl o peníze. „NBÚ zkoumá, zda zrušit platnost osvědčení této veřejné listiny. Existuje vážné podezření, že přestal splňovat podmínky pro její vydání,“ řekl LN vysoce postavený státní úředník.

Pro Bartáka by odebrání prověrky znamenalo, že by se už nemohl vrátit na svůj post náměstka. „Má pod sebou útvar, který se zabývá bojem proti praní špinavých peněz, prověrku na tento stupeň utajení potřebuje,“ potvrdil tiskový mluvčí ministerstva financí Jakub Haas.

Barták získal prověrku v době, kdy úřad vedl Jan Mareš. Ten ale musel NBÚ opustit, když vyšlo najevo, že udržoval kontakty s lidmi kolem stíhaného konkurzního soudce Jiřího Berky. Mimochodem: z Mareše Barták později udělal zástupce ředitele svého kabinetu na ministerstvu obrany. Barták se k tomu nevyjádřil. Nezvedal telefon ani neodpovídal na SMS.

Kromě exministra si kontroloři posvítili také na šéfa pražské ČSSD Petra Hulinského.

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

Na Hulinského se kontroloři zaměřují kvůli podezření, že si coby opoziční zastupitel za poslední tři roky přišel v městských firmách na minimálně 18,9 milionu korun. Spočítaly to Hospodářské noviny.

Údaj novin se ovšem rozchází s dokumenty, které předal pražský šéf sociálních demokratů NBÚ. „Zkoumáme jeho příjmy za posledních několik let,“ uvedl zdroj LN. Až poté se podle něj uvidí, jestli existuje důvod vzít poslanci prověrku. Hulinský se o své osvědčení na stupeň tajné nebojí. Brání se tím, že si lidé z NBÚ pouze ověřují údaje z médií.

„Novináři uvedli jiné příjmy, než já ve svých daňových přiznáních. Jejich údaje jsou samozřejmě nesmyslné. Podle mě ani nezahájí ověření prověrky,“ míní.

Oficiálně se úřad nechce vyjadřovat. „Ke konkrétním bezpečnostním řízením nejsme oprávněni sdělovat žádné informace. Porušili bychom tím zákon,“ sdělil LN ředitel kanceláře šéfa NBÚ Lubomír Prchal. NBÚ vydal loni v rámci personální bezpečnosti 6120 prověrek, z toho 3226 na stupeň důvěrný, 2567 tajný a 327 přísně tajný. Prověrku úřad nedal 28 lidem, kteří si o ni zažádali, u 187 bylo řízení zastaveno. V budoucnu by mohlo být získání osvědčení ještě těžší. Alespoň s tím počítá novela zákona o ochraně utajovaných skutečností, o které budou v nejbližší době rozhodovat poslanci. Podle návrhu prověrku nedostanou osoby, které mají „nepřiměřené majetkové poměry“.

Těžší by to měly mít i firmy s akciemi na majitele nebo ty, kde má podobně neprůhledná společnost nějaký vliv.

Podle návrhu si podnikatelé také více zaplatí. Pokud budou chtít prověrku s vyšším stupněm utajení, přijde je až na deset tisíc korun. Důvodem je snaha snížit počet prováděných prověrek u těch podnikatelů, kteří ji využívají pouze k prezentaci své firmy, a ve skutečnosti ji vlastně vůbec nepotřebují.

***

Na Hulinského se kontroloři zaměřují kvůli různým údajům o výši výdělků

Poznámku k tématu čtěte na straně 10

Autor: