Pondělí 1. července 2024, svátek má Jaroslava
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Ceny ještě jdou, shodují se návštěvníci festivalu. Kartou ale všude nezaplatí

Stánek s pivem vedle hotelu Thermal (28. června 2024) foto: Veronika Pitthardová, iDNES.cz

Začal největší filmový svátek v Česku a lidé se houfně sjeli do Karlových Varů. Co letos říkají na ceny, nebo možnost platby kartou? A na co se nejvíc těší? To jsme zjišťovali v přímo v centru dění. „Začne festival, a ceny se zvedají o polovinu. Plzeň za 69 korun ale není tak hrozná,“ říkají místní.
  8:54aktualizováno  10:09

„Na film jdeme až zítra, ale těšíme se moc,“ shoduje se mladý pár, který přijel z Prahy. „Chceme vidět hlavně filmy Můj oblíbený dort a Až na konec světa. Ale hlavně si to chceme užít.“

K cenám na letošním festivalu jsou shovívaví. „Z Prahy jsme na takové ceny docela zvyklí. A navíc – na festival je to prostě standard. Je to sice dražší, než běžně, ale na festival úplně adekvátní,“ doplňuje se mladý pár.

Kolik co stojí na festivalu?

  • Plzeň 0,5 l za 69 korun, seženete ale i za 55 korun.
  • Birell Pomelo-Grep 0,5 l za 57 korun.
  • Drinky se pohybují v rozmezí od 90 do 150 korun. V bezprostřední blízkosti hotelu Thermal však sáhnete hlouběji do kapsy. Na Long Island si tam připravte 280 korun, na Sex on the beach 250.
  • Malá Coca-Cola někde stojí až 60 korun, stejné množství ledového čaje však seženete i za 30 korun.
  • Cena espressa se pohybuje kolem 65 korun.

S tím ale úplně nesouhlasí místní. Tři kamarádky, které se po zahájení uchýlily do Dvořákových sadů, pocházejí přímo z Karlových Varů. A vymyslely nový pojem – „festivalová meníčka“.

„Mají je všechna naše oblíbená místa. V průběhu festivalu se prostě ceny zvedají o polovinu. Ale třeba cena piva je vlastně docela fajn. Půllitr za 69 korun, to se dá,“ shodují se. A příval návštěvníků? „Vary jsou normálně klidné, takže festival je vždycky trochu šok. Ale užíváme si to,“ dodávají studentky.

Nikomu z dotázaných nijak zvlášť nevadí, že ne všude se dá platit kartou. „Nemyslím si, že je to ideální, ale hold si to každý nastaví podle sebe,“ doplňuje pražský pár a přitakává mu podobně i devětadvacetiletý Petr, který na festival přijel s partnerkou.

„Nejedeme sem ušetřit, chceme si to užít. A zase tak přehnané ceny tu nejsou, abych hleděl na to, jak zaplatím. Stejně to tak bylo vždycky, u některých stánků jste kartou nikdy nezaplatili,“ říká Petr, který už je na festivalu popáté.

Viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza ceny neschvaluje. „OK, okrádat stát je pro některé rádoby podnikatele národní sport. Ale okrádat zákazníky? Takto nepokrytě jako v tomhle stánku u Thermalu? Navíc není zdaleka jediný... WOW,“ napsal na svůj účet na sociální síti X.

Hotovost si připravte zejména na hlavní bulvár v oblasti hotelu Thermal. Pivo ve stánku, stejně jako jídlo na váhu, se dá platit pouze hotově. Kartou nezaplatíte ani u stánku se zmrzlinou v Dvořákových sadech. U barů s drinky ovšem kartu využijete.

Obecně největší poptávka mezi lidmi směřuje za největšími hvězdami festivalu. „My bychom chtěli vidět samozřejmě Mortensena. Ale na film s ním už jsme nesehnali lístky,“ lituje Martin, který je na festivalu podruhé. Určitě to ale chce zkoušet dál.

Stejně jako ostatní nadšenci, kteří mi odpovídali: Chceme vidět toho z Pána prstenů!