Pondělí 1. července 2024, svátek má Jaroslava

jen za 89 Kč/měsíc

Fleury vychytal Pittsburghu postup

PITTSBURGH Dlouhých šestnáct let čekali hokejisté Pittsburghu na šanci zahrát si o Stanley Cup. V nedělním, pátém utkání finále Východní konference rozstřílel mladý tým Philadelphii 6:0 a vyhrál sérii 4:1 na zápasy. O vytouženou trofej se Tučňáci, jejichž dres obléká i český útočník Petr Sýkora, utkají s vítězem série Detroit-Dallas.

Penguins v rozhodujícím zápase nedali soupeři šanci a prodloužili svou vítěznou sérii na domácím ledě na 16 utkání. V Mellon Areně prohráli naposledy 24. února, když podlehli po nájezdech San Jose.

Hvězdou večera se stal rodák z Pittsburghu Ryan Malone, který vstřelil dva góly a na další přihrál. Malone už v třetí minutě využil přesilovou hru, za dalších sedm minut připravil druhý gól pro Jevgenije Malkina, jenž se naposledy trefil v prvním utkání celé série. Ve 32. minutě pak Malone v další početní výhodě zvýšil už na 4:0. „Kvůli tomuhle hrajete hokej. Myslím, že každý z nás o tomhle odmalička snil. Budeme mít příležitost bojovat o nejlepší trofej a všichni jsme z toho nadšení,“ rozplýval se hrdina Malone.

Utkání bylo rozhodnuté už po dvou třetinách, kdy na ukazateli skóre svítil údaj 5:0. Poslední políček uštědřil Letcům v 45. minutě Pascal Dupuis, zatímco hráči Philadelphie se nezmohli ani na čestný úspěch. Brankář Marc-Andre Fleury potřeboval k čistému kontu 21 zásahů. „Měli jsme skvělý začátek a od té doby jsme nesundali nohu z plynu,“ pochvaloval si kapitán mužstva Sidney Crosby, který si připsal dvě asistence. „Teď si chvíli odpočineme a pak už se budeme těšit na rozhodující bitvu.“ Útočník Marián Hossa přišel do Pittsburghu teprve před dvěma měsíci z Atlanty, ale v novém působišti se rychle zabydlel. Ve 29. minutě vstřelil třetí gól a připsal si již devátou trefu v letošním play off. „Někdy člověku trvá, než se v novém prostředí přizpůsobí. Ale v Pittsburghu jsem si zvykl rychle, už se tu cítím jako doma,“ prohlásil Hossa.

Pittsburgh nyní čeká finále Stanley Cupu. Jaká proměna proti předchozím pěti letům, kdy se tým pouze jednou probojoval do prvního kola play off. „Naším cílem ale nebylo dojít až sem, naším cílem je dotáhnout to až do konce. Zatím jsme na dobré cestě,“ řekl Malone.

Výsledek finále Východní konference NHL: Pittsburgh - Philadelphia 6:0 (3. a 32. Malone, 10. Malkin, 29. Marián Hossa, 40. J. Staal, 45. Dupuis). Konečný stav série: 4:1.

93.8%, 2. Ellis (Nashville) 93.8%, 3. Osgood

(Detroit) 92.7%, ... 17. HAŠEK (Detroit)

88.8%.

Získejte spousty produktů ZDARMA, sledujte instagram @emimino.cz

Pravidelné soutěže najdete také na našich sociálních sítích, především instagramu a facebooku.