Sobota 29. června 2024, svátek má Petr, Pavel
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Havel: Země vzkvétá. Ale divně

Česko

Bývalý prezident Václav Havel kritizuje úpadek morálky a politické kultury v Česku

Oslavy 20 let svobody - Nepochopitelný Klaus, zklamaný Havel a výkřiky fuj

PRAHA Dvacet let od svého prvního, dnes již legendárního, novoročního projevu se exprezident Václav Havel vrátil k tématu „země, která nevzkvétá“. V sobotním televizním poslovu se poměrně kriticky vyjádřil k současnému stavu země.

Před dvaceti lety Havel vypočítával, v jakém stavu zanechali republiku komunisté.

„Naše země nevzkvétá. Velký tvůrčí a duchovní potenciál našich národů není smysluplně využit. Celá odvětví průmyslu vyrábějí věci, o které není zájem, zatímco toho, co potřebujeme, se nám nedostává. Naše zastaralé hospodářství plýtvá energií, které máme málo,“ prohlašoval tehdy.

„Zkazili jsme si půdu, řeky i lesy, jež nám naši předkové odkázali, a máme dnes nejhorší životní prostředí v celé Evropě,“ dodával v roce 1990.

Situace se zlepšila, ale jen trochu Přesně dvacet let poté se podle Havla situace zlepšila. Ideální to ale podle Havla stále ještě není.

„Tehdy jsem řekl, že naše země nevzkvétá. To bych dnes už říci nemohl. Naše země vzkvétá, ale občas dost divně,“ prohlásil tentokrát.

„Všimněme si jen její viditelné tváře. Velké kusy naší krajiny podléhají jakémusi zvrácenému stavebnímu běsnění, které rozsévá po zemi nové a nové přízemní velkosklady, ohromná parkoviště, nákupní haly, průmyslové zóny, skládky, zábavní zóny, hypermarkety,“ prohlašoval. Morálka především, opakujeme stále stejné chyby Havel se také dotkl současné morálky. Kritizoval neprůhlednost politických stran a klientelismus při rozdělování veřejných zakázek.

Ve své ideální vizi, jak by mohla republika vypadat za dvacet let, vyřkl například představu, že by všechny politické strany měly své účty u České národní banky, kde by na ně bylo vidět.

Havel také sní o společnosti, kde budou politici ctít nejen občanskou společnost, ale i další instituce. „Nebude například myslitelné, aby politici soudili Ústavní soud nebo se před volbami podbízeli voličům apelem na jejich předsudky nebo se navzájem špehovali,“ apeloval Havel. Vadí mu situace na politické scéně i ve společnosti obecně.

„Je zkrátka cosi divného, ba až nebezpečného na způsobu, jímž naše země vzkvétá,“ řekl včera v projevu v České televizi.

K příležitosti 20. výročí sametové revoluce přednesl včera Václav Havel projev, ve kterém kritizuje současný stav České republiky. Zamýšlení nad tím, jak bude vypadat Česko za dalších dvacet let, mu poskytlo prostor ke komentování současné situace.

„Nepoučili jsme se, opakujeme chyby, které jiní mají dávno za sebou. Chceme hrát hru, ale bojíme se jí dát pravidla. Slušnosti ubývá, krade se, a když někdo řekne, že se krást nemá, sklidí posměch. Ale i naše společnost prozírá. Bude se to postupně měnit. A už k tomu nebude naštěstí třeba revoluce. V roce 2029 budem dál. Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí,“ dodal.

Výjimka ať neplatí Následující den, tedy v neděli, se pak Havel nepřímo pustil do svého rivala a současného prezidenta Václava Klause. Tomu - aniž by jej jmenoval - vyčetl jeho boj proti Lisabonské smlouvě.

Výjimka z Listiny základních práv EU, kterou si Klaus vymohl, by podle Havla neměla začít vůbec platit nebo by měla později zaniknout. Klaus její schválení zdůvodňoval rizikem prolomení Benešových dekretů.

Některé politické strany a odbory naopak vyjadřují obavy, že výjimka může omezit uplatňování sociálních práv českých občanů. „Považoval bych to za dobré, aby zanikla nebo respektive vůbec se neuskutečnila,“ prohlásil Havel. Připomněl, že výjimka zatím součástí smlouvy není. „Čili zatím to platí bez tohoto,“ řekl. Na otázku moderátora, zda myslí, že výjimka tedy nakonec vůbec nevstoupí v platnost, Havel řekl: „Možná vstoupí, ale zase přestane platit později.“ Podle Havla by ČR měla s EU sdílet „její listinu artikulující okruh základních civilizačních hodnot a ideálů“.

„Slušnosti ubývá, krade se, a když někdo řekne, že se krást nemá, sklidí posměch.“

Autor: