Čtvrtek 4. července 2024, svátek má Prokop
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hess, Stalinova dcera, Azíz...

Česko

Za studené války se utíkalo z Východu na Západ, výjimečně i opačným směrem. Svého „slavného“ přeběhlíka měla i druhá světová válka.

PRAHA Nečekaný přílet Kaddáfího šéfdiplomata Músy Kúsy do Británie je zatím posledním významným případem přeběhlictví moderní doby.

Psal se 10. květen 1941, bylo zhruba šest hodin večer a z Augsburgu startovalo letadlo, na jehož palubě byla jedna z opor Hitlerova nacistického režimu – Rudolf Hess. Jeho messerschmitt nakonec doletěl až na britské ostrovy, sám Hess seskočil padákem nad Skotskem. Spíše než o dezerci ale šlo o zoufalou mírovou misi muže, o jehož duševním zdraví panovaly pochyby. Hess nakonec skončil v britském vězení a stanul před norimberským tribunálem pro válečné zločince.

Podobný osud potkal i oporu dalšího tyranského režimu Saddámovy diktatury v Iráku. Jeho dlouholetý pobočník Tárik Azíz se vzdal v dubnu 2003 americkým jednotkám, nakonec byl iráckým soudem odsouzen k 15 letům, pak k dalším sedmi a nakonec k trestu smrti. Zatím ale popraven nebyl a je v cele v Bagdádu.

Mimořádně úrodná na přeběhlictví byla i studená válka. Dne 15. srpna 1961 přeskočil tehdy teprve budovanou berlínskou zeď 19letý východoněmecký voják Conrad Schumann.

Již o osm let dříve uletěl i se svým strojem MiG-15 polský pilot Franciszek Jarecki. A v roce 1967 opustila svoji rodnou vlast Stalinova dcera Světlana Allilujevová. Uchýlila se na americkou ambasádu v Dillí a poté se přestěhovala do samotných Spojených států.

Autor: