Pondělí 1. července 2024, svátek má Jaroslava
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hit na vysokých školách? Výuka asijských jazyků

Česko

PRAHA V Česku se začínají stále více prosazovat asijské jazyky. Tento trend už se nevztahuje pouze na soukromé jazykové školy nabízející kurzy pro veřejnost, ale také na univerzity.

Zájem mladých lidí o jazyky ze zemí Dálného východu totiž roste. Zatímco před deseti lety byli studenti těchto řečí považováni za „exoty“, dnes vědí, že s dobrou znalostí čínštiny, japonštiny či korejštiny je čeká skvěle placená práce v nejrůznějších odvětvích.

Zájem studentů loni přiměl Masarykovu univerzitu v Brně otevřít samostatný obor japanistika. Nyní uvažuje o akreditaci vietnamistiky a především sinologie. „Zájem o čínštinu a japonštinu je v řádu desítek studentů ročně,“ říká děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Josef Krob.

Konkrétní plány se studiem asijských jazyků má také Univerzita Palackého v Olomouci. Tady by rádi posílili výuku korejštiny a časem otevřeli i samostatný obor koreanistika. Do několika let by tu měla vzniknout také vietnamistika. Tento obor zatím funguje pouze na Univerzitě Karlově v Praze, vzhledem k personálním problémům je však jeho budoucnost nejistá.

Univerzita Palackého ale na vietnamistiku do budoucna sází. „V době, kdy v Česku žije 40 tisíc Vietnamců, jsou úvahy o otevření takového oboru na místě,“ říká mluvčí olomoucké univerzity Ondřej Málek. Zisk akreditace však podle něj nebude jednoduchou záležitostí. V Česku totiž není dostatek kvalitních lidí, kteří by vietnamštinu, ale i korejštinu mohli vyučovat na vysokoškolské úrovni.

Podle zástupců univerzit zájem mladých lidí o asijské jazyky v příštích letech určitě ještě poroste.

Pokračování na straně 4

Dokončení ze strany 1

Co se týká výuky asijských jazyků, Univerzita Palackého se bude snažit zaměřit ji co nejvíce prakticky. „Budeme usilovat o akreditaci oborů japonština a čínština pro obchodní praxi. Jde nám o to, vyučovat živé jazyky,“ říká mluvčí školy Ondřej Málek.

S tím částečně souhlasí i Josef Krob z Masarykovy univerzity: „Prakticky zaměřená výuka jazyka jistě, ale přece jen univerzita není jazyková škola a tyto znalosti se snažíme doplnit širším kulturním přehledem,“ říká Krob.

Například zmíněnou korejštinu chce Univerzita Palackého vyučovat částečně ve spolupráci s korejskou stranou. Rektor univerzity Lubomír Dvořák už začal o bližších podmínkách vyjednávat s korejským velvyslancem v Praze Čo Song-Jongem.

***

Studenti vědí, že s dobrou znalostí těchto jazyků je čeká skvěle placená práce

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!