Středa 3. července 2024, svátek má Radomír
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hlinka je otec Slováků. Téměř

Česko

BRATISLAVA/PRAHA Katolický kněz Andrej Hlinka, zakladatel a dlouholetý vůdce Slovenské lidové strany, která po roce 1938 nastolila na Slovensku klerofašistický režim, byl včera oceněn bratislavským parlamentem za zásluhy o slovenský národ a Slovenskou republiku. „Tento velký Slovák udělal pro Slovensko a pro svůj národ pod Tatrami to, co neudělal v novodobých dějinách na Slovensku nikdo,“ prohlásil v debatě šéf Slovenské národní strany Ján Slota. Odpůrce zákona mezi slovenskou inteligencí označil za „bolševické pseudohistoriky a pseudopolitology“.

Zákon, který prosadila SNS za podpory vládních stran, nakonec neoznačuje Hlinku za „Otce národa“ a nehrozí trestním postihem za poškozování Hlinkova dobrého jména. Zákon, který vedle většiny poslanců vládní koalice podpořila i část opozice, jen konstatuje, že „Hlinka se zasloužil o slovenský národ a Slovenskou republiku“.

Vzákoně se nepíše, o jakou „Slovenskou republiku“ jde – stejný název jako současný státní útvar měl i „slovenský štát“ jehož oficiální název byl „Slovenská republika“.

Zákon byl definitivně v druhém čtení přijat v předvečer dne výročí vzniku Československé republiky v roce 1918, jenž není na Slovensku státním svátkem, a poté, co doznal mnohé změny. Proti přijetí zákona protestovali peticí slovenští intelektuálové, židovské organizace i evangelíci. Poukazovali na to, že Hlinka ještě za svého života (zemřel v roce 1938) vyjadřoval sympatie k nacismu a italskému fašismu a že se stal uctívaným symbolem slovenského štátu. Evangelíci v této souvislosti připomněli, že se před válkou stávali často terčem nevybíravých Hlinkových útoků.

Proti zákonu hlasovala pouze část poslanců opoziční Slovenské demokratické a křesťanské unie a celá Strana maďarské koalice. Část vládní strany Směr se při hlasování zdržela. Naopak Křesťansko demokratické hnutí upravenou předlohu SNS jako celek podpořilo.

Podobný zákon jako o Hlinkovi už na Slovensku platí o Milanovi Rastislavu Štefánikovi, jednom ze tří zakladatelů Československé republiky, který zahynul při leteckém neštěstí v roce 1919.

Černová, pro byli i Maďaři Včerejší zasedání slovenského parlamentu přijalo ještě jedno usnesení k historické události, která má souvislost s Hlinkou. Jde o sté výročí tragédie v Černové, kde uherští četníci stříleli do davu, který si chtěl vynutit, aby tamní kostel mohl vysvětit místní rodák Hlinka.

Prohlášení, které bylo k události přijato, nakonec navrhl Směr Roberta Fica. Hovoří obecně nejen o nepřijatelnosti útlaku vládních orgánů vůči občanům, ale i o právech národnostních menšin. I proto pro ni nakonec, byť po bouřlivé debatě, hlasovali i poslanci Strany maďarské koalice.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!