Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hnojení planktonu nedostalo zelenou

Česko

LONDÝN „Hnojení“ moří, které má sloužit jako jedna z možných variant, jak zmírňovat globální oteplování, se dostalo mimo zákon. Mezinárodní organizace zabývající se znečištěním moří (vznikla na základě tzv. Londýnské konvence) přijala „hnojení“ do své kompetence a zároveň označila větší experimenty s tímto postupem zatím za nežádoucí.

Kontroverzní technika chce zvýšit množství mořských organismů a tím i množství jimi pohlcovaného CO2 dodáváním živin do mořského ekosystému, například rozprašováním z lodí.

I když už vzniklo několik firem, které se touto činností chtěly zabývat, vědci upozorňují, že o její skutečné účinnosti není mnoho důkazů. A některé poznatky o mořské hydrologii a biologii její efektivitu zpochybňují. (podrobněji jsme informovali v LN 6. 10. 2007).

Varovné hlasy odborníků se ovšem dlouhou dobu nedočkaly ohlasu v politických kruzích. Mezistátní organizace zabývající se stavem moří k otázce mlčely.

Do včerejška nezaujala oficiální stanovisko ani tzv. Londýnská konvence, plným názvem Konvence o prevenci znečištění moří odkládáním odpadů a jiných látek. Toto mezinárodní těleso vzniklo podpisem smlouvy z roku 1972, a jak napovídá název, smlouva reguluje shoz nejrůznějšího materiálu do moří a některé další otázky kolem ochrany oceánů.

A do kompetence organizace patří i shoz živin do moří, rozhodli se signatáři smlouvy na zasedání, které probíhalo celý minulý týden v Londýně. Organizace zároveň vyslechla doporučení odborné skupiny, která v červnu navrhla přistupovat ke schvalování projektů hnojení moří s „krajní opatrností“. Rozhodnutí mezinárodní organizace shodně uvítaly mořští biologové i ekologistické organizace, např. Greenpeace.

Jediný, koho může zarmoutit, jsou výše zmíněné firmy, které chtějí hnojení oceánů provádět komerčně. Žádná z nich se ovšem nedostala dále než k ověřovacím experimentům v menším měřítku, takže nový postoj Londýnské konvence jejich činnost v nejbližší době patrně neovlivní.

Realizace se tak patrně dočká i zatím největší experiment v tomto oboru, který připravuje australská firma Ocean Nourishment Corporation. Ta chce do moře mezi Borneem a Filipínami vyvézt 500 tun močoviny.

Autor: