Středa 3. července 2024, svátek má Radomír
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Bolesti, závratě, průjmy. Horečku dengue si vozí z ciziny čím dál víc Čechů

Nemocnice Na Bulovce, JIP, Klinika infekčních chorob foto: Dan MaternaMAFRA

Odborníci na infekční nemoci varují před rostoucím rizikem nákazy virovou horečkou dengue přenášenou komáry. Ve světě umírají tisíce lidí. I v českých nemocnicích letos skončily desítky nakažených, mimo jiné hudebník Kapitán Demo či influencer Erik Meldik. Lékaři doporučují cestovatelům do tropických oblastí ochranu před komáry a očkování.
  9:51

Zatímco v období covidové pandemie, která omezila cestování, řada infekcí téměř vymizela a s horečkou dengue se čeští lékaři setkávali jen výjimečně, loni měli v péči 79 nakažených a letos očekávají ještě vyšší čísla. Už teď totiž léčili téměř tolik pacientů jako za celý loňský rok.

„Od začátku roku do 26. června máme nahlášeno již 70 případů horečky dengue u našich občanů. Převažují dospělí, ale je mezi nimi i několik dětí. Všichni se nakazili v cizině, především v Asii, Oceánii, jižní a střední Americe či Africe,“ říká epidemioložka Státního zdravotního ústavu Hana Orlíková.

Podle lékařů si Češi letos tropickou nemoc přivezli nejčastěji z pobytu v Thajsku, na Maledivách, v Indonésii, na Srí Lance nebo v ostrovním departmentu Guadeloupe, který leží v Karibském moři, ale je součástí Francie a tedy i Evropské unie. Kromě těchto destinací Češi v posledních pěti letech importovali nákazu často také z Vietnamu, Indie, Mexika, Nepálu, Dominikánské republiky, Kuby, Filipín či Egypta.

„Nás letos překvapili dva nemocní, kteří se nezávisle na sobě nakazili na Zanzibaru. Tuto destinaci jsme považovali za bezpečnou,“ říká Milan Trojánek, přednosta Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny Fakultní nemocnice Motol v Praze, kde letos léčili asi 15 pacientů.

„Nikdo naštěstí nebyl ve vážném stavu. Ale v minulosti jsem viděl případy, kdy se u nakažených rozvinul zánět srdce či svalů nebo postižení zraku v důsledku autoimunitního zánětu oka,“ popisuje možné následky infekce přednosta Trojánek.

Onemocněly i známé osobnosti

Hudebník Jiří Burian alias Kapitán Demo se nakazil na Bali, influencer Petr Melicherík, známý jako Erik Meldik, v Dubaji. Oba skončili nedávno v nemocnici. Minimálně Burian se na vlastní kůži přesvědčil o tom, proč se dengue přezdívá „horečka lámající kosti.“

„Máte silné střevní potíže, brutální únavu a musíte mít v sobě neustále prášky proti bolesti. Říkají tomu bolest zlomených kostí, protože cítíte, jak se vám rozpadá tělo,“ popsal Burian v minulých dnech Seznam Zprávám. Teď už se o nemoci bavit nechce.

Meldik o ní stručně informoval na sociální síti „Nechtěně splněný cíl: Zažít si horečku dengue,“ zveřejnil na instagramu k fotografii z nemocnice. Podrobnosti slíbil svým fanouškům na placeném kanále.

Podle lékařů začíná onemocnění většinou náhle bolestmi hlavy, horečkou, bolestmi klubů a svalů, pocitem schvácenosti a rozlámanosti celého těla. Nemocný může být světloplachý, pociťovat tlak za očima, může mít závratě, nechutenství, pocit na zvracení nebo průjem. Horečka trvá dva až čtyři dny, pak nastává úleva, ale přetrvává slabost, bolest hlavy a únava.

Asi u třetiny pacientů má onemocnění dvoufázový průběh. „Po jednom až třech dnech od úlevy a ústupu horečky opět stoupá teplota, což trvá dva až tři dny, ale obtíže už nejsou tak intenzivní. Přibližně u poloviny nemocných se objeví vyrážka podobná zarděnkám či spále. Rekonvalescence je dlouhá, provázená únavou, závratěmi, někdy i depresivními stavy. Někdo má například hnisavá postižení kůže, částečné ochrnutí či zrakové poruchy,“ popisuje epidemioložka Orlíková.

S horečkou dengue mají letos velké problémy například v Argentině, ale i řadě dalších zemí. K nejrizikovějším regionům patří Brazílie, právě tam je totiž nejvíce nakažených.

Podle informací Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí bylo od začátku roku do konce května nahlášeno ze 73 zemí přes 7,5 milionu případů horečky dengue a více než tři tisíce úmrtí souvisejících s touto infekcí. Nejvíce onemocnění hlásí právě Brazílie – přes šest milionů.

Viry způsobující nebezpečnou horečku dengue i další nemoci přenášejí hlavně samičky komárů tygrovaných, které sají lidskou krev. Tento i další invazní druhy komárů z tropických oblastí se vlivem oteplování postupně šíří do Evropy. Odborníci je zaznamenali již ve 13 evropských zemích, především v oblíbených prázdninových destinacích Čechů na jihu, ale vyskytli se už také v Německu či ve Francii.

„Vzhledem k tomu, že horečka dengue, ale také třeba západonilská horečka a další nemoci přenášené komáry už nejsou jen záležitostí vzdálených exotických zemí a můžeme si je dovézt třeba z Řecka, Španělska či Bulharska, doporučujeme přibalit si na dovolenou repelenty a při pobytu venku je aplikovat na kůži i oblečení. Uvnitř je vhodné využívat odpuzovače proti komárům a chránit se mechanickými bariérami, jako jsou sítě proti hmyzu či moskytiéry,“ radí vedoucí Národní referenční laboratoře pro dezinsekci a deratizaci Martin Kulma.

Lidé, kteří se chystají na delší pobyt v exotických zemích, kde se běžně vyskytují a množí komáři přenášející horečku dengue, by se měli podle epidemioložky Orlíkové chránit očkováním.

Dříve byly podle lékařů s vakcínou proti horečce dengue problémy. Buď nebyla k dispozici, nebo neúčinkovala tak, jak by měla. „Teď je dostupná nová vakcína Qdenga. Je určená k ochraně proti všem čtyřem typům viru dengue pro zájemce od čtyř let. Problém je ale v její vysoké ceně. Za dvě dávky včetně aplikace u nás pacienti zaplatí kolem devíti tisíc korun. Donedávna jsme sami objednávali jednu dávku za 4 500 korun, teď cena klesla na 4 150,“ říká emeritní primář infekčního oddělení Slezské nemocnice Opava Petr Kümpel.

I primář Kümpel před několika lety stejnou infekci prodělal. Nakazil se na Srí Lance. Nebyl očkovaný. Léčil se doma. „Většina lidí zvládne nemoc doma. Žádná cílená léčba není. Léčíme sympomy, zejména horečku. Tu jsem měl asi tři dny. Jeden den jsem byl úplně zničený, ale rychle to přešlo,“ líčí lékař osobní zkušenost s horečkou dengue a dodává, že očkování by měli zvážit zejména lidé, kteří jedou do oblastí s vyšším rizikem nákazy na delší dobu.

Totéž doporučuje i přednosta motolské infekční kliniky Milan Trojánek. Lidé se podle něj mohou nechat naočkovat u svých praktických lékařů, v očkovacích centrech nebo u specialistů na cestovní a tropickou medicínu včetně Motola.

„Z importovaných infekcí léčíme na nší klinice nejčastěji horečku dengue, Ziku, malárii, břišní tyfus, rickettsiózy, což jsou nemoci, které přenášejí klíšťata, vši, blechy a roztoči, ale také různé střevní a kožní potíže způsobené parazity. Lidé, kteří mají po návratu z ciziny horečky, by se měli nechat co nejdříve vyšetřit. Poradíme jim i po telefonu na čísle 724 967 016,“ říká Trojánek.

Francouzské brambory se slaninou - jednoduchý recept v 6 krocích
Francouzské brambory se slaninou - jednoduchý recept v 6 krocích

Francouzské brambory jsou skvělé především proto, že vše máte nakrájené a promíchané za 20 minut. Pak stačí nasázet do pekáčku a za hodinku obědváte.