Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hrad vydal tajemství. Omylem

Česko

PRAHA I na tak frekventovaném místě, jakým je Pražský hrad, se může najít vzácnost, o které nikdo neměl ani tušení. Při rekonstrukci kruchty v kostele Všech svatých ve Starém královském paláci se před týdnem úplně omylem našla unikátní dřevořezba ukřižovaného Krista, která byla už nejméně dvacet let považována za ztracenou.

Socha z lipového dřeva byla zabalena do hadrů mezi harampádím, které roky leželo pod kůrovými schody.

„Byl tam opravdu nepořádek. Židle, prkna, hadry, spousta prachu. V rámci rekonstrukce kostela probíhala výměna elektrického vedení, a kvůli tomu jsme se museli dostat pod ty schody. Vše jsme vystěhovali, i tu sochu v těch hadrech. To jsem ještě netušil, co jsem vlastně našel,“ popsal událost šťastný nálezce František Mlčoch, správce objektu. „Až asi po týdnu jsme s panem Jaroslavem Sojkou, který je historikem umění, tu sochu rozbalili. Sojka hned zajásal, že to bude určitě ta vzácná socha, která dříve byla na hlavním oltáři v bazilice svatého Jiří a která se ztratila neznámo kam,“ popsal Mlčoch. Hodnota sochy je srovnatelná s rouchy českých králů Nikdo ani teď netuší, jak se socha vlastně do kostela Všech svatých dostala. „Historická hodnota této dřevořezby je srovnatelná s kulturní hodnotou románského reliéfu, nejstarší hradní skříně z roku 1562, pohřebních rouch českých králů nebo rudolfínským obrazem z obrazárny,“ vysvětlil Jaroslav Sojka, který původ sochy ihned odhalil. Podle něj je hodnota takového díla nevyčíslitelná. Socha pochází z doby Jana Husa a Zikmunda Lucemburského, tedy z let 1410–1420. Patří k tomu nejhodnotnějšímu, co se ve sbírkách Pražského hradu nachází.

„Socha je unikátní i místem, kde původně stála. Podle dokumentů, které máme k dispozici, se nacházela přímo u hrobu svaté Ludmily, což je po hrobu svatého Václava vůbec to nejsvatější místo na Hradě. Když se ostatky Ludmily přesunuly do přední části baziliky, na stejném místě vznikl hrob, pravděpodobně knížete Boleslava. Dřevořezba na kříži pak podle pramenů stála za ním,“ řekla Milena Bravermanová, historička umění z oddělení uměleckých sbírek Hradu.

Dřevořezba teď bude zrestaurována, zakonzervuje se na ní polychromie a bude opět zavěšena na kříž. Spolu s ním bude opět umístěna k hrobu knížete Boleslava v bazilice svatého Jiří.

Veřejnosti se tento skvost autora zvaného Mistr Týnského ukřižování ukáže 15. září, kdy bude celý opravený palác slavnostně otevřen za účasti prezidenta republiky Václava Klause.

Autor:

Získejte spousty produktů ZDARMA, sledujte instagram @emimino.cz
Získejte spousty produktů ZDARMA, sledujte instagram @emimino.cz

Pravidelné soutěže najdete také na našich sociálních sítích, především instagramu a facebooku.