Sobota 6. července 2024, Den upálení mistra Jana Husa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Íránci účtují s Brity. U soudu

Česko

Mezi další stovkou obviněných v monstrprocesu s údajnými organizátory puče v Íránu jsou i zaměstnanec britské ambasády a učitelka z Francie. TEHERÁN/PRAHA „Británie sehrála v pokusu o puč v Íránu aktivní roli prodloužené ruky Spojených států a Izraele,“ konstatoval v sobotu žalobce u soudu v Teheránu, před nímž tentokrát stanul i íránský zaměstnanec britské ambasády a Francouzka, která v zemi pracovala jako učitelka. Společně s další zhruba stovkou lidí jsou obviněni, že se po červnových prezidentských volbách pokusili v zemi vyvolat převrat. Vypadá to, jako by Íránci Britům připravovali podobný osud, jakého se dočkali Američané, kteří byli po dramatických událostech v roce 1979 ze země de facto vypovězeni.

Před soudem se stejně jako před více než týdnem, kdy před ním stanula první zhruba stovka lidí, mluvilo o „dokonale naplánovaném puči“. Tentokrát se ale kladl důraz hlavně na roli Západu v čele se Spojenými státy a Británií.

Dali jste slovo, zlobí se Britové Žalobce se v této souvislosti oháněl v Íránu často omílaným faktem, že americký Kongres loni vyčlenil na tajné operace rekordních 400 milionů dolarů – prý kvůli Íránu. Tyto operace měly ovlivnit výsledky prezidentských voleb a následně destabilizovat zemi.

„V uplynulých letech si Američané vybudovali monitorovací základny ve Spojených arabských emirátech, v Turecku a v dalších zemích a obsadili je experty z ministerstva zahraničí, kteří ovládají farsí (jazyk, kterým se mluví v Íránu, pozn. red.),“ citovaly agentury žalobce. Vodou na jeho mlýn pak byla slova zmiňovaného zaměstnance britské ambasády, Hosejna Rasama, která přímým přenosem přenášela íránská státní televize: „Shromažďovali jsme informace a zprávy, aby britská vláda získala co nejlepší obraz toho, co se v zemi děje, a mohla podle toho jednat.“

Británie se proti vzneseným obviněním důrazně ohradila a kontrovala tím, že Íránci porušili dané slovo, že nebudou pronásledovat žádného zaměstnance velvyslanectví. „Obvinění jsou v rozporu se zárukami, které nám dali nejvyšší představitelé státu,“ praví se v komuniké britské vlády.

Pokání mladé Francouzky Stejně důrazný odpor vyvolal na Západě fakt, že byla před soud postavena třiadvacetiletá Francouzka Clotilde Reissová. Její okamžité propuštění včera žádali Francouzi, Britové, ale i Švédové, kteří v současnosti předsedají Evropské unii. Íránská policie Francouzku zatkla na letišti v Teheránu kvůli tomu, že se zúčastnila pouličních demonstrací. Reissová se prý ke všemu přiznala a požádala o milost.

„Neměla jsem se zúčastnit nepovolených demonstrací,“ kála se mladá učitelka jazyků. „Lituji svého jednání a omlouvám se íránskému lidu i soudu. Doufám, že mě osvobodí,“ citovala Reissovou polooficiální agentura FARS.

Proces má v Íránu plnit hlavně odstrašující roli. Podle Saleha Nikbakta, právníka, který zastupuje bývalého viceprezidenta Muhammada Aliho Abtáhího a dopisovatele týdeníku Newsweek, jej ale úřady uspěchaly. „Soud začal zasedat ještě před tím, než bylo uzavřeno vyšetřování. Zasedáním navíc nemohou být přítomni advokáti obviněných. Něco takového je protiprávní,“ řekl Nikbakt s tím, že lze jen těžko odhadnout, jak celý „monstrproces“ dopadne.

Autor:

Francouzské brambory se slaninou - jednoduchý recept v 6 krocích
Francouzské brambory se slaninou - jednoduchý recept v 6 krocích

Francouzské brambory jsou skvělé především proto, že vše máte nakrájené a promíchané za 20 minut. Pak stačí nasázet do pekáčku a za hodinku obědváte.