Úterý 2. července 2024, svátek má Patricie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Islandský ambient rozezní kostel

Česko

The Young Gods, nebo Primal Scream? Těm nerozhodným v dilematu pátečního večera nabízí pražský prostor kostela sv. Šimona a Judy vystoupení Jóhanna Jóhannsona, islandského skladatele a instrumentalisty.

PRAHA Hudební série Music Infinity představí zítra islandského skladatele a instrumentalistu Jóhanna Jóhannsona v akusticky vděčném prostoru kostela sv. Šimona a Judy v Praze (ulice Dušní, Praha 1). Islandský hudebník vystoupí s pětičlenným tělesem klasicky vzdělaných hudebníků a za doprovodu vizuálního umělce Magnuse Helgasona. Originální hudba na pomezí ambientu a vážné hudby provedená v působivém prostředí kostela slibuje silný zážitek.

Elektromagnetické vlny Skladatel a instrumentalista Jóhann Jóhannsson patří mezi nejdůležitější hudebníky současné islandské alternativy. Jeho tvorba prozkoumává terén od soudobé avantgardy přes filmovou hudbu, galerijní zvukové instalace až k laptopovému popu. Jóhannsson s každou nahrávkou nachází nečekané cesty realizace své hudební filozofie, v jejímž centru je organické prorůstání akustických a elektronických zvuků. Jeho křehké skladby potřebují k provedení vhodný prostor - i proto byl pro koncert ze série Music Infinity vybrán kostel svatých Šimona a Judy.

Jóhannsson vydal čtyři sólová alba, je ale také podepsaný pod nespočtem hudebních spoluprácí, mj. s Markem Almondem, Barrym Adamsonem, Pan Sonic nebo The Hafler Trio. Hudbě se věnuje už od konce 90. let, kdy působil jako člen dodnes existující instrumentálněrockové skupiny Apparat Organ Quartet. První sólové album Englabörn vydal v roce 2002 na prestižní britské značce Touch. Jeho vlastní smyčcové miniatury pro divadelní představení jsou na něm podrobeny elektronickým manipulacím, jež skladbám dodávají delikátně moderní nádech.

Jóhannsson zde předznamenává svoji zálibu v intimně pomalých zasněných skladbách, v nichž jsme svědky pečlivého budování atmosféry. Následující album Virthulegu Forsetar zkomponoval Jóhannsson pro velký kostel Hallgrimskirkja v Reykjavíku, kde bylo také nahráno. Obsahuje čtyři patnáctiminutové kompozice.

Projekt IBM 1401 - A User’s Manual navazuje na skladby Jóhannssonova otce, který v 60. letech nahrával elektromagnetické vlny vysílané základní deskou „prehistorického“ počítače IBM. Původně hudba pro představení tanečnice Erny Omarsdottir dostala svoji studiovou podobu v roce 2006 na značce 4AD a Jóhannsson při nahrávání využil služeb českých symfoniků. Mezi lidmi a stroji Aktivity Jóhanna Jóhannssona se neomezují jen na vlastní nahrávky. Je zakladatelem organizace Kitchen Motors, která podporuje a vydává neobvyklé hudební kolaborace a propaguje islandskou elektroakustickou hudbu. Jóhannsson také vytváří instalace pro galerie po celém světě, doprovází tanečníky či divadelní představení a skládá hudbu pro nezávislé, animované či dokumentární filmy. Práce pro snímek Dís vyšla v roce 2004 na samostatné desce a nabídla odlehčené indie popové skladby.

Kromě premiéry hudebního doprovodu k filmům Varmints či Personal Effects se letos dočkáme také jeho nového alba Fordlândia, jež vyjde na začátku listopadu na značce 4AD. Jedná se o druhý díl zamýšlené trilogie, jež zkoumá vztahy mezi lidmi a stroji a znovu částečně vzniklo v Praze.

Zítra budou znít nové hotové skladby poprvé veřejně a publikum bude moci posoudit, jak na ně zapůsobí genius loci kostela svatých Šimona a Judy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!