Čtvrtek 4. července 2024, svátek má Prokop
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak přežít Lógar? Je třeba i štěstí

Česko

ROK POTÉ

Od zahájení činnosti českého provinčního rekonstrukčního týmu v Afghánistánu uplynul rok. Ministerstva obrany i zahraničí by chtěla v příštím roce zvýšit rozpočet projektu. PRAHA Byl to další hezký říjnový den. Ale najednou, kolem poledne, začalo být rušno. Objevila se informace, že byli asi čtyři kilometry od základny Shank v Lógaru napadeni čeští vojáci. Před místní polní nemocnicí začalo být rušno. Na základnu se vracela vozidla Humvee a z nich vycházeli či byli vynášeni zranění. Celkem jich bylo sedm. Přestřelka se obešla bez ztrát na životech. „Nejhorší moment je, když vidíte své podřízené v krvi. Člověk samozřejmě přemýšlí o tom, aby byli v pořádku,“ říká podplukovník Pavel Lipka, který velel 2. kontingentu Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT). „Tento případ mi ukázal, jak je důležitý tvrdý výcvik před misí a zdravotní příprava.“

A také je zapotřebí štěstí. To neměl 1. kontingent. Jedno z jeho vozidel najelo loni v dubnu na nastraženou výbušninu. Při explozi bylo zraněno pět vojáků, jeden z nich, rotný Radim Vaculík, zranění podlehl. „Nejtěžší moment pro velitele je ten, kdy ztratí život svého vojáka. A to jsem bohužel zažil. Nikdy na ty chvíle nejistoty a pocit bezmocnosti nezapomenu,“ konstatuje plukovník Ivo Střecha, který velel 1. kontingentu PRT.

Právě Ivo Střecha a jeho vojáci spolu s osmi civilisty zahájili působení Čechů v provincii Lógar. Před několika dny, přesně 19. března, to byl právě rok, kdy český PRT začal pomáhat obyvatelům v provincii Lógar. „Všichni jsme se učili. Poprvé došlo k tomu, že civilní složka tak úzce spolupracovala s armádou, a to hlavní poučení je, že to jde,“ bilancuje rok v Afghánistánu bývalý šéf civilní části PRT Václav Pecha. „Byla to dobrá zkušenost a splnilo to veškerá očekávání, která jsme měli,“ říká náměstek ministryně obrany Karel Barták k ročnímu působení Čechů v Lógaru. „A pouze to dokládá, že armáda, která investovala v posledních osmi letech do svého výcviku a svého vybavení tak jako česká armáda, se má přesně účastnit takovýchto činností. To je to velké ponaučení.“

Koncept provinčních rekonstrukčních týmů má kořeny v Iráku, ale dal by se vysledovat mnohem dále, až do války ve Vietnamu. Cílem je dosáhnout určitého stupně rozvoje i v konfliktních oblastech, kde nemohou, právě kvůli ohrožení, působit nevládní či mezinárodní organizace. Proto se vytvářejí týmy složené z expertů na různé oblasti - od stavebnictví přes vodohospodářství a zemědělství až po média - a vojáků, kteří mají za úkol civilisty při jejich činnosti ochraňovat.

Dali práci 1200 lidem V civilní části v současnosti působí devět lidí (přibyl zvěrolékař) a podle Václava Pechy je ambice jednak v příštím roce zvýšit množství peněz na projekty z 80 milionů korun na 100 až 120 milionů a také zaokrouhlit počet expertů na deset. „Máme dokončených 11 projektů, 46 projektů je v běhu a dalších patnáct čeká na schválení,“ vypočítává Pecha. „A není to kapka v moři. Třeba proto, že jsme byli schopni minulý rok dávat každý den práci více než 1200 lidem.“

Ministerstvo obrany by podle Karla Bartáka chtělo vést debatu na příští rok o navýšení na 300 vojáků a zároveň debatovat o tom, zda by nestálo za to, aby se Češi ve větší míře soustředili na výcvik afghánských bezpečnostních sil - jejich schopnost bojovat s povstalci je pro budoucnost klíčová. Bez toho nemůže spojenecká mise uspět. Stejně tak ministerstvo plánuje, aby nejpozději příští rok vojáci v Afghánistánu používali i právě zakoupená obrněná vozidla Pandur.

lidovky.cz

Více informací naleznete na www.lidovky.cz/domov

Autor:

Domácí rychlé langoše
Domácí rychlé langoše

Ze surovin vypracujeme tužší těsto, které rozválíme na cca půl cm a vykrajíme věští kolečka (např. od sklenice).