Sobota 6. července 2024, Den upálení mistra Jana Husa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak se ubránit velké vodě? Lze to trénovat

Česko

ČESKÉ BUDĚJOVICE / BRNO Od poloviny dubna stojí na brněnském výstavišti jednopodlažní dům, modelově postavený a poskládaný tak, aby v něm případná velká voda napáchala co nejmenší škody.

Návštěvníci se tam zároveň mohou s odborníky poradit o tom, jaký způsob ochrany proti povodním a záplavám je v jejich konkrétním případě nejvhodnější.

Proti stále opakovaným povodním nestačí jen bojovat. Musíme se s nimi naučit žít. Tak zdůvodňuje prezident České protipovodňové asociace (ČPPA) Jan Papež unikátní projekt tréninkového střediska.

„Dům, který stojí na brněnském výstavišti, je koncipován tak, aby voda v přízemí stavbu kvůli speciální izolaci a materiálu prakticky vůbec nepoškodila. Když odteče, napáchá jen minimální škodu,“ řekl LN Jan Papež. Ve spodním podlaží jsou navíc podle něj jen technické místnosti, obytné jsou nahoře.

Právě takové domy by podle Papeže měly stát v oblastech ohroženými častějšími povodněmi. „Samozřejmě se ale jedná o projekt nových domů. I staré objekty lze ale v mnoha případech v maximálně míře před velkou vodou ochránit, i když se opatření liší případ od případu,“ uvedl Papež.

Proto si návštěvníci mohou nechat od odborníků poradit, případně vyzkoušet nejen, jak nemovitost připravit na velkou vodu, ale také, jak postupovat, když už se velká voda dostává dovnitř. „Zájem je opravdu velký. Uvažujeme o tom, že takzvaný protipovodňový domeček ponecháme na výstavišti po celý rok,“ řekl Papež. Česká protipovodňová asociace sdružuje odborníky na protipovodňová opatření v Česku.

S projektem tréninkového střediska přišla ČPPA už loni v červenci, a to po katastrofálních přívalových deštích sužujících tehdy celou republiku. Zkušenost z loňského léta totiž prokázala, že přívaly vody mohou ohrozit i domy stojící na svazích a úplně mimo záplavové oblasti kolem vodních toků. Náhlý déšť může během hodiny vyplavit nemovitosti i na místech, kde by to nikdo nečekal. „Proto je velmi důležité, aby skutečně co největší množství lidí vědělo, jak se velké vodě co nejlépe bránit. Vždyť při záchraně života a majetku jde často o minuty,“ uvedl Papež. Způsoby ochrany jsou podle něj velmi různorodé, stejně jako byly v minulosti. „Jeden sedlák věděl, že voda mu způsobí nejmenší škodu, když otevře vrata a nechá ji protéct, jiní sedláci na jiných místech měli na mlatě připravené trámy na rychlou stavbu hráze ze dřeva a hnoje,“ uvedl Papež. Vzhledem k tomu, že záplavy se v Česku v posledních letech opakují prakticky každý rok, dobře a odborně „natrénovaná“ ochrana proti vodě může podle něj lidem ušetřit miliony korun stejně jako zachránit život. „Lidé už jsou ale přece jen poučenější než třeba před patnácti lety,“ tvrdí Papež.

***

Před přívaly vody nejsou v bezpečí ani některé domy stojící na svazích a úplně mimo záplavové oblasti

Autor: