Pondělí 1. července 2024, svátek má Jaroslava
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jakou právní formu zvolit při koupi bytu?

Česko

Rozhodnutí odkoupit si byt má několik právních forem, přičemž každá z nich se řídí jinými pravidly a plynou z ní různé povinnosti.

Vpřípadě, že se rozhodnete odkoupit byt v domě, kde jsou například celkem tři bytové jednotky, a s ostatními nájemníky jste se dohodli na odkoupení celého domu od soukromého vlastníka, je nutné založit sdružení nájemníků.

Tato právní forma se zřizuje, jestliže se pro odkoupení bytu rozhodne více než jeden nájemník, aby byla nemovitost řádně udržována a spravována na základě spoluvlastnických podílů. Dalším nutným krokem je rozdělení bytové jednotky a společné části domu tzv. prohlášením vlastníka. Tento akt je lépe nechat na právnících, jeho cena závisí na počtu bytů v domě a pohybuje se zhruba mezi 2900 a 4000 korunami za jednu bytovou jednotku. Po rozdělení je možné jednotlivé byty odkoupit do vlastnictví tzv. převodem vlastnictví (kupní smlouvou).

Druhou variantou je založení bytového družstva. Tuto možnost využijete, když se jedná o odkoupení celého domu s jednotlivými byty od obce či města. Z nájemníků se tak stávají členové družstva. Bytové družstvo je možné založit prostřednictvím notářské kanceláře, a to včetně vypracování stanov nově vznikajícího družstva. Cena tohoto úkonu je závislá na počtu družstevníků (členů družstva) a může pohybovat v částce od 20 000 do 40 000 korun.

Bytová družstva jsou rozdělena na tzv. malá a velká. Malé bytové družstvo musí mít minimálně pět a maximálně 50 členů s jedním předsedou (správcem nemovitosti). U velkého bytového družstva (více než 50 členů) je zapotřebí zvolit představenstvo. Družstvo musí mít složený minimální základní kapitál ve výši 50 000 korun.

Třetí možnou právní formou je společenství vlastníků, které je používáno při odkoupení bytů do osobního vlastnictví, a to nejčastěji od bytového družstva. K jeho založení je nutný notářský zápis. Tato právní forma vyžaduje rozdělení bytů a společných prostor prohlášením vlastníka, aby bylo byty možné převést kupní smlouvou do vlastnictví jednotlivých nájemníků.

U všech těchto forem je zapotřebí vykonávat řádnou správu nemovitosti, která obnáší několik zásadních povinností týkajících se ekonomiky, stavebnictví, energetiky a právního zázemí.

Nejdříve musí být určena osoba, která bude správu zajišťovat. Dalším krokem je založení fondu (oprav), do kterého každý nájemník (vlastník bytu) bude odvádět předem dohodnutou částku, jež bude určena na údržbu nemovitosti. Nemovitost by měla být prohlédnuta zkušeným stavebním technikem, který určí její opotřebení, zváží nutné investice a společně s družstevníky nebo spoluvlastníky nemovitosti navrhne částku do fondu oprav, která by drobné úpravy nebo případné havárie pokrývala.

Je také zapotřebí vytvořit investiční plán na několik let dopředu a nemovitost stále udržovat v dobrém technickém stavu. Do budoucna to pro družstevníky znamená nemalé ušetření nákladů. Další povinností je řádné vedení účetnictví, zajišťování revizí elektroinstalace, hromosvodů, výtahů, komínů atd.

Správu nemovitosti si mohou buď vlastníci vykonávat sami, nebo si najmou specializovanou společnost, která převezme veškeré povinnosti a rizika.

O autorovi| MICHAL VESELÝ, Autor pracuje pro server www.bytovefondy.cz

Autor: