Úterý 2. července 2024, svátek má Patricie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Je teplá voda. Pstruzi umírají

Česko

Z českých řek a potoků mizí pstruzi. Potvrdila to i studie Světového fondu na ochranu přírody.

PRAHA Kde jsou pstruzi? Tak se nyní ptali rybáři a ochranáři. Ti totiž zejména na dolních tocích řek zaznamenali největší úbytek pstruhů obecných, takzvaných potočních, za poslední léta. Je to zejména kvůli intenzivní výstavbě čističek odpadních vod a jiných průmyslových zařízení. Ty totiž podle ochránců vypouštějí mnohem teplejší vodu, než přijímají. A v Česku jejich počet rychle roste: podle zákona o vodách by totiž každá obec měla postavit svou vlastní čističku. „Není to tak, že by je musely mít hned, ale dá se říci, že čističek přibývá geometrickou řadou,“ řekl mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

Pstruzi kvůli zvyšující se teplotě vody začínají pomalu mizet i z horských potoků a říček. Pstruh je totiž extrémně náchylný i na minimální změny kvality a teploty vody. „Funguje v podstatě jako indikátor čistoty toku,“ potvrzuje mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný. To, že z řek mizí v důsledku jejich oteplování pstruzi, potvrdila i nedávno zveřejněná studie Světového fondu na ochranu přírody. „Stačí, aby teplota vody vystoupala o jeden stupeň Celsia, a pstruhovi to už nevyhovuje. Voda v Krkonoších má svou teplotu. Ohřívá se tím, jak postupně stéká do kraje a prochází urbanizovanou krajinou. Proto pstruzi z naší přírody mizejí,“ vysvětluje Drahný.

Správci krkonošského parku se proto rozhodli populaci tamních pstruhů zachránit. Každoročně vysazují plůdky pstruha získaného z umělého výtěru. Na území národní parku je povoleno vysazovat pouze pstruha obecného z krkonošské populace. Na začátku tohoto měsíce proto do chovných rybníčků vysadili dvacet tisíc kusů váčkového plůdku pstruha obecného. „V rybníčcích bude plůdek odchováván na přirozené potravě do příštího jara, kdy bude sloven a ve velikosti deset až patnáct centimetrů vysazen do krkonošských potoků a bystřin,“ popisuje Drahný.

Pstruh potřebuje velmi specifické podmínky pro život. Tok musí být dostatečně bohatý na živiny a musí mít odpovídající kyselost. „Také tam musí být proud, pevné dno a samozřejmě dostatek úkrytů. Nejklíčovější je právě teplota. Voda musí mít mezi 14 a 17 stupni Celsia,“ dodal Drahný. A kde mají pstruzi téměř ideální podmínky? Dobře se jim žije pod údolními nádržemi, které vypouštějí chladnou vodu. Nejznámější lokality se nacházejí na Ohři pod Nechranickou a na Dyji pod Vranovskou přehradou.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!