Sobota 6. července 2024, Den upálení mistra Jana Husa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Jeden dva případy do roka“

Česko

Záměna zesnulých – Vinu za omyl nese jihlavská pohřební služba. Rychle se omluvila

Pozůstalí dvou zesnulých žen, jejichž těla zaměnili zřízenci pohřební služby, dostanou odškodnění 120 tisíc korun.

PRAHA V Hodicích na Jihlavsku minulý týden spálili v kremační peci ženu, která si přála být pohřbena do země. Ve vedlejší vesnici zase pohřbívali paní, která měla být zpopelněna. Případ záměny dvou těl, za který nejspíš může jihlavská pohřební služba, vyšetřuje policie.

Pozůstalí obou rodin nyní zřejmě vymůžou na organizaci Služby města Jihlavy, která pohřební službu provozuje, finanční kompenzaci. Jednání s oběma rodinami potvrdil tiskový mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek. „Okamžitě jsme zkontaktovali obě rodiny, jednu v pondělí, jednu jsme zastihli včera. Omluvili jsme se, naše společnost hradí veškeré náklady na pohřby a v rámci narovnání vztahů teď jednáme i o finanční kompenzaci,“ řekl LN Málek.

Mluvčí Služeb města Jihlavy ale nechtěl upřesnit, jak velkou částku by měli příbuzným vyplatit. Jednání s příbuznými podle něj teprve probíhá. „Ještě jsme se konkrétně nedohodli, další jednání bude příští týden,“ dodal Málek.

Podle jihlavského primátora Jaroslava Vymazala by se mělo jednat o částku 120 tisíc korun. „Tento případ je plně v kompetenci společnosti Sdružení města Jihlava. Vím o tom, že byl návrh 30 tisíc na jednoho pozůstalého, ti jsou celkem čtyři,“ řekl včera LN Vymazal.

Finanční náhradu oběma rodinám by uvítal i starosta Třeště Vladislav Nechvátal. Podle něj je zpopelnění občanky města, která si tento způsob výslovně nepřála, nenavratitelný krok. „Je to nemilá událost. Chápu oprávněné požadavky rodiny,“ uvedl Nechvátal.

Hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil se vyjednávání s rodinami nezúčastní. „Je to politováníhodný případ, ke kterému krajský úřad nemá vztah ani kompetence. Nepředpokládám, že bychom tady nějak zasahovali,“ dodal Vystrčil.

K záměně dvou žen z Jihlavska, které se obě jmenovaly Marie a byly v přibližně stejném věku, došlo nejspíše záměnou identifikačních cedulek na rakvích. Podle jiné teorie k němu mohlo dojít při oblékání obou žen do rakve. Podle Julia Mlčocha, ředitele Pohřebního ústavu v Praze a předsedy Sdružení pohřebnictví, se však u nás něco podobného děje opravdu velmi zřídka. „Možná jeden dva případy do roka. Statistiky se nikde nevedou. Za mého patnáctiletého působení v Pohřebním ústavu se takový případ stal dvakrát,“ řekl LN Mlčoch.

Češi jsou národem žehu

Nezjištěných záměn nebožtíků může být ale mnohem více kvůli zálibě Čechů ve zpopelňování. Češi jsou národem, jenž se se svými pozůstalými nejčastěji z celé Evropy loučí u kremační pece – zpopelnit se u nás nechává 76 procent lidí. Třeba Italové žehem pohřbívají pouze 7 procent zemřelých.

Občanské sdružení Společnost přátel žehu, které z členského příspěvku hradí například kremační rakev a převoz do krematoria, v českých zemích existuje od roku 1899. Dříve bylo známo jako Společnost pro spalování mrtvol nebo Krematorium.

Autor:

Domácí rychlé langoše
Domácí rychlé langoše

Ze surovin vypracujeme tužší těsto, které rozválíme na cca půl cm a vykrajíme věští kolečka (např. od sklenice).