Sobota 6. července 2024, Den upálení mistra Jana Husa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Julínek zámky obcím nedá

Česko

Realitní firma z Kypru koupila zchátralé památky na Osoblažsku

SLEZSKÉ RUDOLTICE Téměř každý jarní a letní víkend trávila starostka Slezských Rudoltic na Osoblažsku Martina Jalamasová tím, že fungovala jako neplacený průvodce po místním zámku. Vše zatím nasvědčuje tomu, že starostce tato role brzy skončí. Ministerstvo zdravotnictví, kterému komplex patří, ho prodává. Spolu s ním i zámek v nedalekém Dívčím Hradě a další v Branticích mezi Bruntálem a Krnovem.

A to bez vědomí starostů, kteří dlouhá léta usilovali o to, aby zámky ministerstvo bezúplatně převedlo právě obcím. Stát nyní zámky prodává v jednom balíku sedmnácti nevyužívaných budov v celé zemi. V soutěži obálkovou metodou vyhrála realitní společnost Tarabet z Písku, jejíž vlastníci mají sídlo na Kypru. Starostové neměli o vyhlášené soutěži tušení. Dál žili v představě, že jim ministerstvo budovy převede.

Ministr Tomáš Julínek při nedávné návštěvě Ostravy konstatoval, že on žádné zámky starostům nesliboval. Podle něj je otázkou, jak by se byly malé obce schopny o velké chátrající objekty starat. Jeho mluvčí Tomáš Cikrt prohlásil, že se tak stát jenom zbavuje nepotřebného majetku. Budovy prodává nejvyšší nabídce. „Na všechny otázky odpovíme,“ reagoval Cikrt i na kritiku, které úřad podrobil poslanec Lubomír Zaorálek. „Realitní společnost, která budovy kupuje, působí nedůvěryhodně. Budu žádat, aby vše přešetřil Nejvyšší kontrolní úřad a také ministerstvo financí,“ tvrdí sociální demokrat Zaorálek. Obdobné kroky plánují i starostové tří dotčených obcí.

„V příštích dnech máme naplánovány schůzky s právníky i s hejtmanem Tošenovským.

Budeme zjišťovat, co se dá ještě proti chystanému prodeji dělat,“ říká starostka Jalamasová, která je zároveň předsedkyní Sdružení obcí Osoblažska. Chátrající zámky, které roky sloužily jako sklady státní organizace Zdravotnické zabezpečení krizových stavů, chtěly obce opravit. Měly z nich být turistické ubytovny či penziony pro důchodce. Právě Osoblažsko je stále častějším cílem turistů – jenže například ve Slezských Rudolticích by jakékoli ubytování hledali marně.

„Důležitým krokem pro rozvoj turistického ruchu je převedení zámku do majetku obce. Je připravena smlouva o bezplatném převodu,“ informují dodnes webové stránky obce Brantice.

Absurdní je, že v letech 1945 až 1969 patřil zámek ve Slezských Rudolticích obci. Pak jej ovšem tehdejší národní výbor bezplatně převedl ministerstvu zdravotnictví.

Ministerstvo zdravotnictví se tak na Bruntálsku stalo terčem ostré kritiky. „Je to pro nás těžký zásah,“ říká Ludmila Čajanová, která je jednatelkou občanského sdružení Královský stolec. To pořádá na Osoblažsku různé akce. „Do čela obcí na Osoblažsku se konečně dostali lidé s demokratickým cítěním, kteří tam začali něco dělat. Vždyť v zámcích se pořádaly výstavy, koncerty, hrálo se divadlo. A teď ministr Julínek z ODS jim takto podtrhne židli. To bude mít politický dopad. Lidi, když uvidí, že všechny snahy jsou marné, nepřijdou vůbec k volbám,“ obává se.

Za velmi nešťastné a necitlivé rozhodnutí označuje prodej zámků i historik Petr Anderle ze sdružení Vlastenecký poutník působícího na Bruntálsku. „Stát nejméně pomůže obcím na Osoblažsku tím, že zámky prodá. Vždyť stát měl zámky obcím už dávno předat. To, co se nyní děje, je morální pochybení,“ prohlašuje Anderle.

Otazníky se vznášejí i nad cenou prodávaných zámků. Konkrétně cena zámku ve Slezských Rudolticích byla vyčíslena na 4,6 milionu korun, v Dívčím Hradě a Branticích na tři miliony korun. Starostka Jalamasová říká, že o zámek měly zájem různé realitní kanceláře, jedna z nich za zámek nabídla i deset milionů korun. Ministerstvo ale oznámilo, že firma kupovala objekty jako celek s dalšími, které jsou v mnohem horším stavu. Výtěžek poslouží na podporu zdravotnictví.

Město Albrechtice, ležící jen pár kilometrů od Osoblažska, koupilo v roce 2001 právě od ministerstva zdravotnictví zámek Linhartovy za symbolickou korunu. Zámek, který byl svým stavem podobný těm na Osoblažsku, nyní září novotou. Na jeho opravy se Městu Albrechtice podařilo získat peníze z fondů Evropské unie. „Je to neskutečná křivárna a těžký podraz,“ hodnotí nynější jednání ministerstva správce zámku Linhartovy Jaroslav Hrubý.

***

Otazníky se vznášejí také nad cenou prodávaných zámků

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

CEBYT Krkonoše s.r.o.
Administrativní správce nemovitosti

CEBYT Krkonoše s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč