Úterý 2. července 2024, svátek má Patricie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

K čemu byl dobrý trénink z disentu

Česko

Člověk si po dvaceti letech pamatuje méně, než by sám očekával. Proč byly články v Informačním servisu podepsány jen zkratkami, když jeho samizdatoví předchůdci – Sport a Lidové noviny – byli neanonymní? Těžko říci. Nestanovila to nějaká směrnice, asi to prostě „nějak vyplynulo“. Jisté je, že přesný důvod už by ze mě nedostali ani u výslechu v Guantánamu. Takže můžu jen hádat.

Zkratka (pit) jasně evokuje Petra Pitharta. Ne snad proto, že s ní žádné jiné příjmení v Nezávislém tiskovém středisku neladí. Spíše pro použitou argumentaci. Čiší z ní zkušený člověk, který už cosi podobného zažil a je zvyklý o věcech přemýšlet. Už dva týdny po 17. listopadu spojuje studentskou stávku s akademickými svobodami.

Takovým způsobem tehdy mainstream neuvažoval. Stávka byla pokládána za dosti účelový prostředek nátlaku – zprvu na vyšetření zásahu na Národní třídě, pak na to, aby KSČ vůbec jednala s opozicí, pak na to, aby se vzdala ústavně zakotveného mocenského monopolu, a pak i na to, aby se s dosavadními disidenty o moc podělila. Ale akademické svobody? Upřímně řečeno, na ně tehdy nemyslela zřejmě ani většina studentů.

Kdo jiný než člověk se zkušeností roku 1968 mohl apelovat na výdrž stávky tím, že o dvacet let dříve sám zažil, jak plíživě prosakuje do společnosti letargie? „Studenti se tenkrát vypovídali a šli domů. Nepusťte proto nikdy, co máte dnes v rukou,“ psal pit. Vsadím výplatu proti jednomu zimbabwskému dolaru, že to byl Petr Pithart.

Je módou vysmívat se osmašedesátníkům, že vždy byli mimo realitu. Jenže ti z nich, kteří se osvědčili v disentu, před dvaceti lety ukázali, k čemu je takový trénink dobrý. Věděli, na co si dát pozor a čeho se vyvarovat. Nenechat si vzít akademické svobody. Dnes už nám to připadá jako banální samozřejmost.

Autor: