Neděle 30. června 2024, svátek má Šárka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kampeličky: ochotnější než banky

Česko

Přestože družstevní záložny nabízejí úvěry s vyššími úrokovými sazbami než banky a vyžadují přísnější zajištění, je pravděpodobnější, že u nich půjčku nakonec dostanete. „Záložny jsou schopny poskytnout úvěr i klientovi, který měl v historii problémy a ocitl se v registru dlužníků,“ říká Stanislav Beran, specialista oddělení produktového managementu AWD.

Vedle kontokorentních úvěrů záložny běžně nabízejí zejména úvěry pro drobné a střední podnikatele. Umí ovšem poskytnout také hypotéku či spotřebitelský úvěr. Portfolio služeb se však liší - každá záložna nabízí jiné možnosti půjček.

U některých záložen je možné si vypůjčit v takzvaném „úvěrovém rámci“, kde je možné čerpat úvěr do stanoveného limitu k libovolnému účelu. Sjednání takového úvěru nabízí například záložna Fio, která k vydaným platebním kartám nabízí možnost sjednat si úvěrový limit se splatností od tří měsíců do jednoho roku. Nelze jej ovšem získat obratem, záložna ho poskytuje jen klientům, kteří jsou zároveň jejími členy, a to už delší dobu. Úroky se pohybují mezi 8,3 a 14,3 % ročně.

Ideální pro místní živnostníky Také spotřebitelský úvěr je možné si v záložně domluvit. Není to však vždy zcela standardní produkt s pevnými pravidly. Záložny nefungují jako „továrny na půjčky“, kde jde všechno jako na běžícím pásu. Místo toho se soustředí na individuální posouzení půjčky a na osobní jednání.

Individuální půjčku si smluvíte snadněji, pokud už jste nějakou dobu členem záložny. Standardně nabízí spotřebitelský úvěr například 1. TZ, družstevní záložna. Platí však, že záložny požadují vyšší zajištění, v tomto případě vyžaduje 1. TZ účast minimálně tří spoludlužníků ve výši minimálně 30 tisíc korun. Jinými slovy, musíte si sehnat několik lidí, kteří v případě, že nebudete dluh splácet vy, jej zaplatí za vás - každý z nich až do výše oněch 30 tisíc korun.

Příznivější podmínky má spořitelní družstvo Peněžní dům, které nabízí produkt jménem Rychlo-úvěr. V jeho rámci si můžete půjčit až 20 tisíc korun s úrokem 6 % ročně (RPSN se pohybuje mezi 13,3 až 21,5 %). A stačí pouze jeden ručitel.

Vůbec nejochotněji ovšem záložny půjčují drobným a středním podnikatelům, kteří působí v jejich regionu. A nevadí jim přitom ani krátká historie firmy. Vzhledem k tomu, že banky svá kritéria schvalování půjček neustále zpřísňují, na družstevní záložny se obrací stále více podnikatelů. A ty jim nabízejí jednoduchá pravidla. „Naše záložna má k půjčení peněz dvě podmínky. Úvěr musí být nad jeden milion korun a žadatel musí mít nemovitost v osobním vlastnictví,“ říká například Ivana Procházková, manažerka marketingu ze spořitelního družstva WPB Capital.

Peníze jen pro členy Podmínkou úvěru je vždy členství v družstvu. „Lidé to někdy ani netuší, žádost o členství v družstvu je schovaná mezi jinými papíry. Každý člen záložny je povinen podílet se na krytí ztrát družstevní záložny, a to až do výše součtu dvojnásobku členského a dalších vkladů.“

Záložny si uvědomují, že by to mohlo zájemce limitovat, některé proto vybírají vklady v symbolické výši jedné koruny. Třeba v Moravském peněžním ústavu však zaplatíte vklad celkem 1100 korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!