Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kandidáti? Letec RAF i Karel Gott

Česko

Zítřejší udělování státních vyznamenání – Gott se těší, Kaplický i odpůrci neonacistů mají asi smůlu

Mezi lidmi, které zítra prezident Václav Klaus vyznamená u příležitosti 28. října, by vedle osobností z oblasti kultury a medicíny neměli chybět ani váleční hrdinové.

PRAHA Prezident Václav Klaus podle informací Lidových novin nejvyšším českým vyznamenáním ocení válečného hrdinu a letce plukovníka ve výslužbě Imricha Gablecha. Ten by měl s největší pravděpodobností převzít z rukou prezidenta Řád bílého lva.

Letos třiadevadesátiletý Gablech byl za druhé světové války vězněn v ruských zajateckých táborech. Odtud se po dlouhých útrapách dostal do Anglie, kde od roku 1942 bojoval v řadách Royal Air Force (RAF). Stal se tam šéfem pozemního provozu letiště Manson. Po válce se stal velitelem na letišti v Havlíčkově Brodě. Kvůli své britské anabázi byl ale komunistickým režimem zbaven velení a přesunut do zálohy. „Mám obrovskou radost a cítím veliké zadostiučinění. Byl jsem šest let ve válce, z toho dva roky v gulagu. Pak mě jako všechny zápaďáky zlikvidovali. Jsem už vdovec, ale přesto mě bude doprovázet dámská společnost. Z krajské vojenské správy mně poslali jako garde personalistku,“ řekl LN plukovník Gablech. Gablech je držitelem řady vyznamenání nejen českých, ale i polských, britských a ruských. „Vyznamenání, které dostanu, bude pravděpodobně to nejvyšší. Samozřejmě to s jistotou nemohu říci, ale už teď jsem velmi pyšný,“ dodal vysloužilý plukovník.

Kromě Gablecha jsou podle informací LN žhavými kandidáty na nejvyšší státní vyznamenání také váleční veteráni a hrdinové plukovníci ve výslužbě Otakar Černý a Jaroslav Hofrichter. Černý by Řád bílého lva dostal in memoriam, protože v polovině října zemřel ve Velké Británii.

Hofrichter, který je nositelem tří válečných křížů a pěti dalších vyznamenání, sloužil u slavné 311. československé bombardovací perutě RAF. V ní Hofrichter odlétal na strojích Wellington a Liberator 680 operačních hodin a byl členem posádek, které stíhaly ponorky a útočily na námořní konvoje. „Trochu jsem studoval buddhismus, a proto tvrdím, že každý člověk má svůj život přesně nalinkovaný. Z mé původní posádky jsem válku přežil pouze já. Měl jsem ohromné štěstí, další je neměli,“ řekl před nedávnem Jaroslav Hofrichter. Za komunismu byl z armády vyhozen a pracoval jako dělník v dolech a hutích. Plně rehabilitován byl až po roce 1989.

Kromě československých hrdinů druhé světové války převezme zítra vyznamenání Za zásluhy i zpěvák Karel Gott. „Když už je to venku, tak lhát nemohu. Ano, dostal jsem od pana prezidenta pozvánku na slavnostní ceremoniál,“ potvrdil Gott deníku Blesk. „Uvěřím tomu a tu pravou radost budu mít až ve chvíli, kdy budu držet vyznamenání v ruce,“ dodal. Na udělení státního vyznamenání byl Gott v minulosti navržen už několikrát. Dosud to ale nikdy nevyšlo.

Kardiochirurg Pirk Řád bílého lva nedostane V souvislosti s navrhovanými kandidáty na nejvyšší státní vyznamenání bylo často skloňováno i jméno předního českého kardiochirurga Jana Pirka. Ten byl také jediným žijícím člověkem, kterého na propůjčení Řádu bílého lva navrhla Poslanecká sněmovna. Pirk si ale letos nakonec řád z Hradu neodnese. „Byl jsem nominován už několikrát, ani tomu už nevěřím, že bych to dostal. Pozvánka mi žádná nepřišla a myslím, že už bych to teď věděl, kdyby se něco chystalo,“ řekl včera LN Pirk.

Mezi kandidáty na udělení medaile Za zásluhy je i nedávno zesnulý architekt Jan Kaplický. Toho navrhl Senát. Bylo by překvapivé, kdyby Václav Klaus udělil medaili právě jemu – vystupoval totiž jako velký odpůrce jeho slavného blobu na Letné.

Nejmladšími kandidáty na státní vyznamenání byli letos Jakub Štěrbík (23) a Stanislav Vodička (21). Ti se v květnu loňského roku postavili hajlujícím neonacistům – okřikli je, když skandovali „Židi, do plynu“. Jednoho z nich extremisté pobodali. Pozvánku na zítřejší ceremoniál ale mladí muži nedostali.

***

Vyznamenání Které medaile čekají na Hradě Právo propůjčovat a udělovat vyznamenání má jen prezident republiky. Návrhy na propůjčení nebo udělení vyznamenání mu předkládají Poslanecká sněmovna, Senát a vláda. Prezident může ale udělit vyznamenání i bez takového návrhu. Udělují se vždy 1. ledna a 28.října. Řád bílého lva je v současné době nejvyšším státním vyznamenáním České republiky. Řád bílého lva byl původně udělován osobám, které se zvlášť vynikajícím způsobem zasloužily o Československo, a to od roku 1922. Je rozdělen na občanskou a vojenskou skupinu. Mohou se jím pochlubit Jásir Arafat, Josef Škvorecký a Zdena Salivarová, Její Veličenstvo Alžběta II., britská královna, Bill Clinton nebo Alexander Dubček. Řád Tomáše Garrigua Masaryka je vyšším státním vyznamenáním. Prezident republiky je uděluje nebo propůjčuje osobám, které se vynikajícím způsobem zasloužily o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva. Vznikl v roce 1990 jako vyznamenání určené pouze pro československé občany. Jeho nositelem je například Václav Havel nebo Karol Sidon. medaile Za hrdinství se uděluje jako vyznamenání osob za hrdinství v boji a vyznamenání těch osob, které se s nasazením vlastního života zasloužily o záchranu lidského života nebo značných materiálních hodnot. Dostal ji newyorský starosta Rudolph Giuliani nebo posmrtně Michal Velíšek. medaile Za zásluhy vznikla až v roce 1990. Uděluje se jako vyznamenání osob, které se zasloužily o stát nebo územní samosprávný celek. Ve svých sbírkách ocenění ji mají například Miloš Forman, Věra Čáslavská, Jan Werich, in memoriam, Jiří Menzel, Iva Janžurová, Jiřina Jirásková, Václav Pačes nebo Antonín Panenka.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!