Pondělí 1. července 2024, svátek má Jaroslava
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Hrdinové a „padouši“ ve Varech. Festival zahájil Viggo Mortensen s filmem Až na konec světa

Viggo Mortensen převzal cenu prezidenta Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. foto: Jakub Stadler, MAFRA

Reportáž
Mnoho hrdinů a pár „padouchů“ představil divákům na úvod 58. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Zahajovacím filmem byl western Až na konec světa, jehož režisér a představitel hlavní mužské role Viggo Mortensen ještě před slavnostní projekcí ve Velkém sále hotelu Thermal převzal od Jiřího Bartošky Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary.
  20:36

„Dobrý večer, je to pro mě velká čest být oceněn karlovarským festivalem,“ přečetl Viggo Mortensen z papírku hrdinně český text. Později k němu ještě přidal další českou větu: „Jsme velice rádi, že vám ukážeme náš příběh.“ Za svou snahu sklidil pochopitelně zasloužené ovace.

Již v angličtině Viggo Mortensen zavzpomínal, že práce na filmu Až na konec světa nebyla jednoduchá, jako ostatně žádné natáčení. „Ale měl jsem to štěstí, že jsem se mohl spolehnout na úžasný soubor herců, zejména na představitelku hlavní role Vicky Kriepsovou.“ Lucemburská herečka ve Varech není, na pódium však k sobě Mortensen mohl pozvat představitele hlavní záporné role, mladého britského herce Sollyho McLeoda.

Aragorn na koberci rozdával podpisy, pak dostal cenu. Varský festival začal

„Každá hrdinská postava v každém příběhu potřebuje nějakého protivníka, překážku, obtíže. A ty velké obtíže, jež filmová Vivienne má, pocházejí od vynikajícího mladého herce, který hraje Westona Jeffriese,“ představil Sollyho McLeoda Mortensen, který si ke svému druhému režijnímu počinu stejně jako v případě debutu Ještě máme čas z roku 2020 napsal i scénář, produkoval jej a také k němu složil hudbu. „Je otravně talentovaný,“ podotkl k tomu „padouch“ McLeod, který se ale následně divákům zapřisáhl, že ve skutečnosti je milý člověk.

Viggo Mortensen převzal cenu prezidenta Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Díky, Barťáku

Jako hrdinský epos pojali pořadatelé celý letošní zahajovací ceremoniál. Věnovali jej třicátému výročí osvobození karlovarského festivalu z rukou neschopného státu a následnému rozkvětu přehlídky pod vedením týmu Jiřího Bartošky.

V osmiminutovém sestřihu následovaném rozhovorem Jiřího Bartošky s Markem Ebenem připomněla dramaturgie ceremoniálu úspěchy celého dlouhého období započatého rokem 1994, kdy, jak bylo divákům připomenuto, stanul v čele festivalu Bartoška a v čele Jihoafrické republiky Nelson Mandela. Na závěr sestřihu se na plátně zaskvěl nápis Díky, Barťáku a z publika se ozývala spontánní vyjádření vděku.

Kafkovský ročník startuje: kde během festivalu ve Varech potkat hvězdy a které filmy si nenechat ujít?

Výročí se promítlo i do úvodní choreografie, která letos spočívala v krátkém reji figur ze všech minulých ročníků. Do minulosti přenesly možná trochu překvapené diváky i reprízy hned několika festivalových znělek.

Návštěvníci karlovarské přehlídky mohli ovšem také poprvé vidět nový příspěvek do sbírky znělek, tentokrát v ní v režii Ivana Zachariáše účinkuje Benicio del Toro, který byl hostem festivalu před dvěma lety. V podchodu berlínského metra kráčí del Toro s velkou taškou a připomíná nájemného zabijáka, který si stěžuje na svůj těžký úděl.

Ukáže se ovšem, že si herec vzdychá na putování po festivalech. Promítání starší znělky s Judem Lawem během večera bezděky zdůraznilo, že motiv sebeironického shazování hodnoty karlovarské čestné ceny je ve znělkách notorický a snad až obehraný.

K Varům neodmyslitelně patří též moderátor Marek Eben, který se za roky svého působení zcela vžil do role nenapravitelného dinosaura, který by zklamal publikum, kdyby nepronesl nějaký zpátečnický vtip. Letos byl poměrně krotký a pohovořil o tom, že narozdíl od minulosti je dnes autentickou emocí dát někomu pěstí, pokud pochválí váš vzhled.

Další hvězdy jsou na cestě

V příštích dnech čeká na diváky setkání s americkým režisérem Stevenem Soderberghem, který v neděli a v pondělí ve Varech představí své provázané filmy Mr. Kneff (2024) a Kafka (1991). Ve čtvrtek 4. července převezme Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary španělsko-německý herec Daniel Brühl.

Aragorn v bekovce, Rush s rozhalenkou. Bartoška uvítal první hvězdy Varů

Festival potrvá do soboty 6. července, kdy budou uděleny ceny soutěžním filmům. Šanci získat Křišťálový glóbus mají v hlavní soutěži dva české snímky – Mord debutujícího Adama Martince a Světýlka Beaty Parkanové.

Rozhodovat o cenách v hlavní soutěži bude i australský herec Geoffrey Rush, který se do Varů vrátil po dvou letech. Jeho kolegy v porotě jsou maďarský filmař Gábor Reisz, americká producentka Christine Vachon, islandský spisovatel a scenárista Sjón a česká herečka Eliška Křenková.

Čestné ocenění na závěrečném večeru převezme herec Ivan Trojan a také jeho britský kolega Clive Owen. Závěrečným filmem festivalu bude „něžně absurdní romance s prvky sci-fi“ Nehty. Natočil ji řecký režisér Christos Nikou a hlavní role ztvárnili Jesse Buckleyová a Riz Ahmed.

Autor: