Čtvrtek 4. července 2024, svátek má Prokop
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Každý má svou pravdu

Česko

Politický thriller Úhel pohledu nabízí šest verzí jediné události: teroristického útoku na prezidenta Spojených států amerických.

Jedinou událost můžeme vyprávět mnoha různými způsoby. Záleží jen na tom, kolik je vypravěčů, tedy kolik je aktérů či pozorovatelů toho, co se odehrálo. Záleží jen na úhlu pohledu.

Věděl to už Akira Kurosawa, když v roce 1950 natočil slavný film Rašomon. Politický thriller Peta Travise nazvaný Úhel pohledu dokazuje, že model lze s (relativním) úspěchem použít i o takřka šedesát let později.

Ve španělské Salamance se koná summit, na němž na sto padesát prezidentů zemí celého světa přepisuje dějiny. Spojil je boj s globálním terorismem, jemuž od 11. 9. 2001 podlehlo přes čtyři a půl tisíce lidí. Čeká se na vystoupení hlavního aktéra summitu, amerického prezidenta. První muž Ameriky vystupuje z limuzíny obklopen svými bodyguardy, prochází špalírem policistů lemujících dav lidí na Plaza Major, vystupuje na pódium, jde k řečnickému pultíku, pokyne lidu...

Ozve se několik výstřelů, prezident padá k zemi, je zasažen, nastává panika, prezidentova ochranka se snaží odhalit střelce. Krátce po výstřelech otřese náměstím detonace výbuchu. Na zemi zůstávají ležet mrtvá těla. Mezi nimi je i televizní reportérka, z jejíhož úhlu pohledu jsme události sledovali.

Celou situaci – která v reálném čase trvá něco přes dvacet minut – uvidíme ještě pětkrát. Různé úhly pohledu tak postupně doplní skládačku a my se dozvíme, jak to celé bylo a že věci obvykle nebývají tak jednoduché, jak na první pohled vypadají. Nové informace vnese do příběhu člen prezidentovy ochranky, veterán Thomas Barnes (Dennis Quaid), který se vrátil do služby poté, co před několika měsíci vlastním tělem zastavil útok na prezidenta a zachránil mu život. Úplně jiných věcí a lidí si na Plaza Major všímal člen místní policie Enrique (Eduardo Noriega). A docela odlišně vnímal dění americký turista (Forest Whitaker), který si tu velkou slávu natáčel videokamerou. Co na to prezident USA?

Obrat do událostí, které jsme si zatím z dostupných informací poskládali, vnese pohled prezidenta USA (William Hurt). Celý příběh se ovšem rozlouskne až díky závěrečné a také nejdelší sekvenci, která nabídne úhel pohledu teroristů.

Spolu s rozkrýváním vcelku rafinovaně vystavěné zápletky se ovšem dostanou ke slovu i klišé, patetické momenty, hrdinské činy a státotvorné repliky. Naštěstí jich není mnoho a koncentrují se až v samém konci příběhu, ale stačí to takřka k dokonalému znehodnocení celého filmu.

Škoda, protože svižné a rafinovaně sestříhané vyprávění po většinu času nabízí velmi solidní filmové řemeslo a dokáže nás udržet v napjatém očekávání věcí příštích. Vezmeme-li v úvahu, že pro scenáristu Byrraho Levyho je Úhel pohledu teprve první realizovanou prací a režisér Pete Travis také nepatří zrovna k ostříleným tvůrcům, lze zpackané finále přičíst nedostatku zkušenosti.

To ovšem diváka v kině bude jen pramálo zajímat, podstatnější je pro něj jiné resumé: osmdesát pět minut dobře dávkovaného napětí a akce, které takřka znehodnotí závěrečná patetická pětiminutovka.

***

HODNOCENÍ LN

****

Úhel pohledu (Vintage Point)

USA 2008 Scénář: Barry Levy Režie: Pete Travis Kamera: Amir Mokri Hudba: Atli Örvasson Hrají: Dennis Quaid, Matthew Fox, Forest Whitaker, Bruce McGill, Edgar Ramirez, Sigourney Weaverová, William Hurt, Eduardo Noriega a další Distribuce v ČR: Falcon Premiéra: 10. 4. 2008

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!