Neděle 30. června 2024, svátek má Šárka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kdo bude 28. členem klubu? Čína

Česko

PEKING/PRAHA Přátelit se s Čínou, ukázat vlídnou tvář, nebo si naopak udržet odstup? Právě toto dilema nyní řeší představitelé Evropské unie. Čína je na jednu stranu druhou největší ekonomikou světa, na druhou ale zase existují obavy, aby se díky svým investicím v Evropě nestala s nadsázkou 28. členem Unie.

Určitou vstřícnost lze vypozorovat z nejnovějšího bruselského dění. Evropská unie chce prý totiž zrušit embargo na vývoz zbraní do Číny. To bylo na říši středu uvaleno po krvavém potlačení protivládních demonstrací na náměstí Tchien-an-men v Pekingu v červnu 1989. Napsal to včera francouzský list Le Figaro s odvoláním na zdroje z okolí unijní ministryně zahraničí Catherine Ashtonové. Embargo by mohlo být zrušeno již počátkem nového roku. „Může to být velmi brzy,“ citoval deník svůj zdroj.

Již ve zprávě, kterou Ashtonová připravila pro prosincový summit EU, se prý uvádělo, že embargo je jednou z hlavních překážek bezpečnostní a zahraničněpolitické spolupráce Unie s Čínou. „Evropská unie by se měla chovat prakticky a pohnout se vpřed,“ uzavírala prý zpráva. Pro zrušení zbrojního embarga je ale potřeba jednomyslného rozhodnutí členů EU a realitou je, že ne všechny země s tím souhlasí, například Britové jsou, jak uvedla AFP, proti, Španělé zase pro.

Pomůže Řecku i Španělsku Proč takové vlídné gesto? Čína je ekonomicky velmi silná a není tajemstvím, že by chtěla v Evropě čím dál tím více investovat, a v době finanční krize se její peníze určitě hodí. Navíc některým zemím EU by mohla i „vytrhnout trn z paty“. Třeba Řecku a Španělsku Peking slíbil, že koupí jejich státní dluhopisy. A prý je připraven odkoupit i portugalské dluhopisy v hodnotě čtyř až pěti miliard eur. „Jsme připraveni podpořit eurozónu, aby mohla překonat finanční krizi,“ uvedla před pár dny mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ťiang Jü.

V letošním roce se čínské investice v Evropě zvýšily o 12 procent a očekává se jejich další růst. Nemáme se toho i obávat? Eurokomisař Antonio Tajani tak trochu bije na poplach. Jak uvedl pro německý deník Handelsblatt, EU by měla mít orgán, který bude dohlížet na zahraniční a především čínské investice do strategických evropských firem.

Autor: