Úterý 2. července 2024, svátek má Patricie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kdo si těžko hledá práci? Čerství kuchaři a číšníci

Česko

Nejen gastronomie, ale i ekonomické obory nabízejí méně volných míst než v minulosti.

PRAHA Noví absolventi škol s obory gastronomie, hotelnictví či turismus mají v současnosti jednu z nejhorších šancí uspět na tuzemském trhu práce.

Z celkového počtu 27 043 nezaměstnaných absolventů jich školu s některým z těchto zaměření vystudovalo téměř 3500. Vyplývá to z evidence úřadů práce ke konci dubna.

Kuchaři a číšníci, kteří tvoří většinu nezaměstnaných z oboru gastronomie, ovšem nejsou sami, kdo je na tom při hledání práce po dokončení školy špatně.

Těžce ji hledají také absolventi ekonomických oborů a oborů spojených s managementem a základy podnikání. V oboru ekonomie, ekonomika a administrativa úřady práce evidovaly v dubnu celkem 2704 absolventů bez práce.

K ekonomickým oborům je přitom potřeba přičíst různá studia mající v názvu slovo podnikání, jejichž náplň se jim velice blíží. Zde bylo na konci dubna 1987 nezaměstnaných absolventů.

V případě středních škol se „ekonomkám“ velice blíží i gymnázia, která mají v současné době 1196 nezaměstnaných absolventů.

U nižších vzdělávacích oborů zakončených nejvýše maturitou s výučním listem patří vedle gastronomie mezi nejhůře postižené elektrotechnické obory, strojírenství, stavebnictví, zemědělství a osobní a provozní služby.

Naopak dobře jsou na tom z hlediska uplatnění absolventi oborů informatiky.

***

Těžce ji hledají také absolventi ekonomických oborů a oborů s podnikáním

Autor: