Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kdy Česko přijme euro? Neřekneme, vzkazuje vláda

Česko

Někdy v roce 2015. Takový je odhad expertů pro přijetí eura v Česku.

PRAHA Vláda včera dala na rady ministerstva financí a České národní banky a prozatím odmítla stanovit cílový termín přijetí eura.

V praxi to znamená, že Česká republika v příštím roce nebude usilovat o vstup do systému směnných kurzů ERM II, který je jakousi předsíní vstupu do eurozóny.

Podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba je hlavním důvodem pro toto rozhodnutí deficit veřejných financí.

Reálným termínem pro přijetí eura je nyní podle analytiků rok 2015. Tehdy by měla ekonomika již být po krizi plně stabilizovaná a navíc by země už mohla plnit i maastrichtská kritéria, nutná pro přijetí společné evropské měny. Jejich splnění je ovšem podmíněno podle ekonomů nezbytnou reformou veřejných financí a politickou ochotou euro vůbec přijmout.

„V letošním roce se ve výhledu plnění maastrichtských konvergenčních kritérií hlavní bariérou stal deficit veřejných financí, který v následujících letech výrazně přesáhne referenční hodnotu tří procent HDP,“ uvedl Jakob.

Z pohledu inflace se letos situace naopak zlepšila a Česko je schopné plnit podmínku cenové stability. „Kritérium dlouhodobých úrokových sazeb je, a s velkou pravděpodobností i nadále bude, bez problémů plněno. Kritérium kurzové stability ČR neplní z důvodu své neúčasti v kurzovém mechanismu ERM II. Negativním faktorem v tomto ohledu je v posledních letech zvýšená volatilita kurzu koruny v důsledku světové finanční krize,“ podotkl mluvčí MF.

V oblasti sladěnosti ekonomiky se zejména kvůli hospodářské krizi připravenost České republiky na přijetí eura podle MF zhoršila. „Česko sice v posledních letech postupně snižuje svůj odstup od ekonomické úrovně eurozóny, nedochází však k výrazným zlepšením fungování a pružnosti českého hospodářství,“ uvedl Jakob.

Také podle premiéra Jana Fischera Česko kvůli vysokému deficitu veřejných financí zdaleka neplní kritéria pro přijetí eura. „Jakékoliv současné snění o evropské měně je jenom sněním,“ řekl.

Na přelomu ledna a února 2010 Česko do Bruselu podle Fischera pošle takzvaný konvergenční program. Ten v podstatě „rýsuje“ cestu země k přijetí společné evropské měny – eura. Evropská komise jej poté vyhodnotí a schválí, nebo neschválí. Právě tento dokument již musí obsahovat jasná vyjádření členského státu, jak mimo jiné dosáhnout rozpočtového schodku v souladu s rozpočtovými pravidly EU. Evropská komise v příštím roce zřejmě zahájí s Českou republikou řízení kvůli vysokému schodku státního rozpočtu. Na tom, že Česko musí do roku 2013 snížit schodek rozpočtu pod tři procenta HDP, se ministři financí EU shodli již na začátku prosince.

Eurohříchy

Kritéria, která Česko neplní Česko vloni nesplnilo dvě z maastrichtských kritérií, tedy požadavků EU nezbytných pro přijetí eura – kritérium inflace a kurzové kritérium. Letos pak Česko zcela určitě nedodrží tříprocentní limit deficitu veřejných financí. Ministerstvo financí letos deficit odhaduje na 6,6 procenta HDP.

Autor:

Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA
Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA

Hledáte pro svá miminka spolehlivou ochranu a chcete, aby se cítila jako v bavlnce? Nyní máte jedinečnou příležitost zapojit se do testování nových...