• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Kdyby tak Karel IV. ...

Česko

POSLEDNÍ SLOVO

Představte si, co se nestalo. Jednoho chladného říjnového dne roku 1357 se Karel IV. probudil tuze špatně naladěn. Při meditaci v nedostavěné kapli na Karlštejně nastydl a málem na něj spadla cihla. Něčím ho naštvala mladá Svídnická. Opoziční Rožmberkové pořád zlobili, šlechta zkomplikovala vydání zemského zákoníku, takže neměl vliv na obsazování úřadů svými oddanými, a radši řekl, že mu návrh omylem shořel. Otravná italská návštěva Francesco Petrarca konečně vypadla z Prahy, přičemž onen údajný básník vylemtal skoro všechno rulandské ze sklepů. Císaře přitom napadlo, že se málo výrazně psalo o jeho nedávném římském pomazání a že by toho neschopného kronikáře Beneše Krabice z Weitmile měl vyrazit. Kupodivu ho rozladilo i obvyklé hlášení, že 99 procent obyvatel by v něm rádo vidělo Otce vlasti i při příští korunovaci. To zas bude brblání, že se paktuje s rudými kurfiřty.

Ke všemu přišel na audienci purkmistr Starého města pražského, Pavel Skřet z Bohnic. „Co je zase?“ zakňoural vladař. „Můj pane, máme problém s mostem.“ - „S jakým mostem? Ten Juditin spadnul při povodních.“ - „No právě, a my jsme vyhlásili mezinárodní soutěž na nový. A vyhrál to Parléř.“ - „Dyť jsem vám říkal, že je to cizák, co dokázal postavit kostel leda někde v Gmündu. S chrámem svatýho Víta se mi nimrá pět let a korunovační klenoty se zatím válejí po zemi. Zlatej Matyášek z Arrasu! Pochybuju, že se katedrály vůbec dožiju. Nic, zakázat, zrušit!“ - „Jenže my jsme ten jeho projekt jaksi náhodou jednomyslně odhlasovali. A mně ujelo, že most bude sebevědomě, ale i citlivě dokreslovat panorama a stane se dalším obdivovaným skvostem pražské architektury, a mniši to hned roznesli dál. Kdyby se to teď zrušilo, tak z nás konšelů udělají osly.“ - „Tys taky hlasoval pro?“ - „Ne! Já tehdy lezl na Říp, tak jsem poslal zástupce, počestného měšťana Jana Kněze z Dlaňovic.“ - „Hele, varuju tě. Jestli se taková nepokorná, svévolná a arogantní věc začne stavět, tak se já, český král a římský císař, klidně přivážu řetězem k pilíři. Most uprostřed Prahy! Proč jste mu neřekli, ať si ho postaví třeba v Okoři?“ - „Řekli, ale on na to, že tam je Zákolanský potok a ne Vltava.“ - „Tak v Roudnici!“ - „Most jim biskup Honza z Dražic už dávno nechal postavit.“

Krále debata unavovala: „Víš, kolik mě stálo Nový Město? Víš na kolik kop grošů by přišlo tohle?“ -„My za soutěž vyplázli 27 milionů dukátů. A Parléř si drze vyhlásí termín položení základního kamene na devátého července.“ - „To stejně nemůžu, mám tady v diáři válku s Wittelsbachama. Tak zkrátka lidu řekni, že most nebude kvůli pozemkům a hlavně nezapomeň zdůraznit, že chtějíce z vlastní vůle a naší nekonečné laskavosti, jakož i s pomocí Boží, zlepšiti stav našeho království a tak dále. Nebo že by zpupný most drze koukal na Hrad.“ - „Co když nás ale rozlícený dav Pražanů vyhodí z okna radnice?“ - „Klid, první defenestrace je hlášená až na rok 1419.“

Ještě že se nic takového nestalo a že moudrý Karel IV. stavbu povolil. Te Deum laudamus! A co jinak, doma dobrý?

***

Kupodivu ho rozladilo i obvyklé hlášení, že 99 procent obyvatel by v něm rádo vidělo Otce vlasti i při příští korunovaci. To zas bude brblání, že se paktuje s rudými kurfiřty.

Autor: