Úterý 2. července 2024, svátek má Patricie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kimův kybernetický útok?

Česko

USA a Jižní Korea terčem hackerů - Podle zpravodajských služeb mohla za útoky stát KLDR

Některé důležité internetové stránky v Jižní Koreji a v USA byly napadnuty. Spekuluje se o podílu KLDR.

SOUL/PRAHA Korejský poloostrov se zřejmě stal ohniskem kybernetické války. Zpravodajské služby v Jižní Koreji údajně věří, že komunistická Severní Korea mohla zosnovat útok, který v posledních hodinách ochromil stránky některých tamních úřadů, bank i další webové portály. Žádné citlivé informace prý ale neunikly. Podobnému nebezpečí v uplynulých dnech čelily i Spojené státy. Experti se proto domnívají, že mezi oběma útoky je možné hledat souvislost.

Co se vlastně stalo? Již od úterý byly několik hodin nedostupné či alespoň zpomalené třeba stránky jihokorejského prezidentského úřadu, ministerstva obrany nebo parlamentu. „Nejedná se o jednoduché útoky několika individualit. Útok se zdál být pečlivě připraven nějakou organizací nebo státem,“ prohlásila jihokorejská Národní zpravodajská služba. Ve Spojených státech počítačový útok začal již 4. července na Den nezávislosti a terčem bylo třeba ministerstvo financí. Celkem bylo podle agentury AFP v úterý pozdě večer zasaženo celkem 25 významných amerických a jihokorejských webových stránek.

Podle prvních výsledků jihokorejského vyšetřování bylo k útoku použito mnoho osobních počítačů. Ty byly nakaženy virem, který jim ve stejný čas nakázal navštívit stránky oficiálních úřadů v Jižní Koreji a Spojených státech. Stránky tak byly zahlceny. Těmto útokům se přitom říká „odmítnutí služby“ a údajně k nim bylo zneužito 12 tisíc jihokorejských počítačů a dalších osm tisíc zahraničních. K úniku například vojenských informací však podle mluvčí agentury pro bezpečnost informací An Čong-un nedošlo, známé údajně nejsou ani finanční škody. Jak uvedla ČTK, útok měl možná za cíl pouze počítače ochromit.

Spekulace o napojení na Čínu Oficiální místa ale mlčela o tom, kdo mohl za napadením stát. Zpravodajská agentura Jonhap ale přišla s tvrzením, že vojenské rozvědky vyšetřují, zda strůjcem útoku nebyli severokorejští hackeři nebo jejich spojenci v Jižní Koreji. Podle dalších zpráv také napadení připomínalo způsob, jakým pracují čínští počítačoví piráti. Někteří odborníci ale s touto verzí nesouhlasí. Podle nich zubožená KLDR nemá dostatečné kapacity, aby zkolabování stránek způsobila. Jihokorejská média nicméně už v květnu referovala o tom, že KLDR založila speciální jednotku pro kybernetickou válku, která se snaží nabourat do vojenských sítí v USA a Jižní Koreji a získat tak tajné informace. Využívat by k tomu údajně mohla čínské internetové zázemí.

***

Předchozí napadení

*V souvislosti s kybernetickými útoky byli v minulosti často skloňováni čínští počítačoví špioni. Letos v dubnu na ně padlo podezření poté, co někdo pronikl do počítačových systémů amerického ministerstva obrany a ukradl z nich data o bojovém letounu F-35 Lightning II. Zřejmě i kvůli tomu se americký prezident Barack Obama rozhodl zřídit zvláštní úřad pro ochranu kybernetického prostoru. *V roce 2007 zase údajně čínští hackeři napadli počítačovou síť některých britských ministerstev. Podle listu The Guardian se dokonce jednalo o příslušníky čínské armády. O útoku na vládní počítače ve stejném roce v Německu psal i magazín Der Spiegel. Čína ale tehdy jakákoliv obvinění odmítala s tím, že je sama terčem útoků.

* Hackeři však o sobě dali vědět i loni v létě během konfliktu mezi Ruskem a Gruzií. Stránky gruzínské vlády a tamních firem se musely vyrovnat s obdobným typem zahlcení, jaké se vyskytlo i u nedávných kybernetických útoků v USA a Jižní Koreji. Moskva ale tehdy podíl na nich popřela. Podle nezávislých odborníků se však na útocích podílely tamní tajné služby.

* Před dvěma lety se zase Estonsko muselo vyrovnat s kybernetickými útoky na stránky některých svých institucí. Napadení následovala po odstranění kontroverzního pomníku padlým sovětským vojákům z centra Tallinnu. Estonci obvinili z útoků Rusko. Moskva se i tehdy proti podobným tvrzením ohradila.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!