Sobota 6. července 2024, Den upálení mistra Jana Husa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Koalice přitvrzuje v boji s KSČM

Česko

PRAHA Strany vládní koalice stupňují tažení proti KSČM. Na „véčkařském“ ministerstvu vnitra vznikla kvůli jejímu rozpuštění pracovní skupina a urychlený zákaz komunistů požadují i zástupci TOP 09. Ještě před tím, než Nečasova vláda zrušení KSČM navrhne, si ale musí udělat pořádek ve vlastních řadách.

Ukázat, že to s bojem proti KSČM myslí vážně, chtějí občanští demokraté už dnes. Neposlušným organizacím, které se s komunisty spolčily na komunální úrovni, chtějí odebrat licence. „Sdružení, která tu věc nevyřeší do pondělního jednání výkonné rady, nebo alespoň nenavrhnou způsob řešení, budou pravděpodobně výkonnou radou zrušena,“ potvrdil včera LN místopředseda ODS Jiří Pospíšil. Ze třiceti místních sdružení, která dostala od vedení ODS v lednu ultimátum, se přitom zhruba desítka buněk stále od KSČM neodstřihla. „Ještě ale zasednou dvě tři okresní rady,“ nechtěl prozradit adepty na zrušení manažer strany Jan Kočí.

Například v Ronově nad Doubravou v Pardubickém kraji už ale občanští demokraté skončili. „Licence místnímu sdružení v Ronově byla již odebrána, neměli jsme důvod měnit rozhodnutí voličů, kteří nám dali své hlasy. Zde volí občané lidi, které dobře znají, nevolí stranu,“ napsala LN starostka Ronova Hana Culková, která se podepsala jako „bývalá členka ODS“. Jinde se podle Kočího vyřešila situace například tak, že dotčení zastupitelé odešli z řad ODS.

Tlak na zrušení KSČM v koalici zesílil poté, co komunisté ostře vystoupili proti uznání třetího odboje. „Mnozí pochopili, že tu věc je třeba řešit, a to celkem neprodleně,“ řekl iDNES.cz šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. Předsednictvo strany se prý shodlo, že mají její ministři ve vládě projednání návrhu na zákaz KSČM rychle iniciovat. Pro ODS jsou zase výroky komunistů důvodem nezmírnit přísný postoj k neposlušným buňkám. I když kvůli tomu přijde o moc a možná i voliče v některých obcích.

Ministerstvo vnitra nyní připraví právní analýzu, co by rozpuštění KSČM znamenalo. Místopředseda komunistů Stanislav Grospič včera označil podobné snahy za přímý útok na demokracii.

***

Hříšná místní sdružení Třiceti místním organizacím ODS hrozí kvůli spolupráci s komunisty zrušení. Čas na nápravu měly od výkonné rady do konce února. Teď si na ně vedení došlápne. * JIHOČESKÝ KRAJ: Bavorov, Protivín, Trhové Sviny * KARLOVARSKÝ KRAJ: Aš, Březová, Chodov * KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Rychnov nad Kněžnou * LIBERECKÝ KRAJ: Raspenava, Višňová * MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: Albrechtice, Bartošovice, Lichnov, Paskov, Petrovice u Karviné, Petřvald * OLOMOUCKÝ KRAJ: Mohelnice, Norberčany * PARDUBICKÝ KRAJ: Králíky, Nasavrky, Ronov nad Doubravou * STŘEDOČESKÝ KRAJ: Divišov, Hořovičky, Hřebčníky, Týnec nad Sázavou, Zlonice * ÚSTECKÝ KRAJ: Hrob, Klášterec nad Ohří * VYSOČINA: Leština u Světlé, Polná, Bobrová Černé duše a velrybářství * Častějším důvodem pro odebírání licencí než paktování s místními komunisty byly pro ODS v minulosti problémy s účelovým nabírám nových členů. * Hrozba zrušení kvůli tomu aktuálně visí i nad místními sdruženími v Praze 1 a Praze 5. „Obě mají problémy s velrybářstvím, účelovým zakládáním sdružení a dlouhodobými vnitřními spory,“ odůvodnil to předseda pražské ODS Boris Šťastný. * Kvůli náboru černých duší přišla o licenci už v roce 2009 například místní sdružení v Děčíně a Mostě. Znovuzaložit organizace si museli občanští demokraté i v Litvínově.

Autor: