Sobota 6. července 2024, Den upálení mistra Jana Husa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kocáb kývl na protesty v kuklách

Česko

PRAHA Aktivním demonstrantům, kterým vadilo, že si při občanských protestech nesmí zahalovat tvář, svitla naděje na změnu. Na jednání vlády míří podnět Rady vlády pro lidská práva, který má zákaz maskování zrušit.

Od rasistického útoku ve Vítkově, při němž útočníci loni v dubnu popálili tehdy dvouletou Natálku, je boj s extremismem snad nejčastěji skloňovaným vládním cílem. Nelogicky proto působí návrh, jenž bude v příštích týdnech projednávat dosluhující kabinet: Rada vlády pro lidská práva, které šéfuje zmocněnec Michael Kocáb, připravila podnět, v němž navrhuje zrušit zákaz zakrývání obličeje během protestních akcí.

Podle expertů na krajní pravici návrh hraje do karet extremistům. Policie totiž přijde o klíčovou převahu na protestních akcích. „Ten nápad je špatný,“ varuje náměstek ministra vnitra Jiří Komorous. „Anonymita podporuje agresivní chování, zatímco zmenšená anonymita funguje jako jeho prevence. Tam, kde dochází k přestupkům, to zlepšuje šance policie odhalit pachatele.“

Zákaz maskovat se během protestů platí od loňského ledna. Do zákona o policii jej prosadil poslanec František Bublan (ČSSD). „Jestliže chci za něco demonstrovat, tak se za to postavím celou svou osobností,“ vysvětluje Bublan svůj krok.

Maskovací embargo naštvalo pravicové i levicové radikály, kteří proti velkým pravomocím policie protestovali loni na podzim. Policisté si však zavedené opatření nemohou vynachválit. „Osvědčilo se to,“ pochvaluje si opatření Jan Melša z policejního prezidia. „Kdyby bylo opatření ze zákona vypuštěno, bylo by pro policii těžší identifikovat zejména osoby, které jsou z extremistických skupin a mají obdobný styl oblékání, nosí stejné značky a barvy. Zejména u pravicových extremistů je to běžné.“ Zkušenosti, jak je obtížné dopadnout maskované útočníky, má Ondřej Cakl, který dlouhodobě monitoruje tuzemskou extremistickou scénu. Během předloňských demonstrací v Janově, kdy sídlištěm pochodovali příznivci krajní pravice, utržil od zakuklených radikálů několik ran a kopanců. Policii se zahalené útočníky podařilo najít jen zčásti, a to jen proto, že velké pátrací úsilí vyvinul právě Cakl.

„Když jsou ti lidé zamaskovaní, jsou agresivnější a schopní vyběhnout z davu a někoho napadnout,“ schvaluje platný zákaz Cakl. Jedním dechem ale dodává: stačilo by, kdyby muži zákona důsledně vyzývali výtržníky k odmaskování. „K tomu mohli vyzývat demonstranty vždy, ale nedělali to.“

Vládní úředníci však na argumenty bezpečnostních expertů neslyší. „Zákaz shromažďování se zakrytým obličejem může dopadnout nejen na extremisty, ale i na osoby, které chtějí využít shromažďovacího práva, aniž by chtěly prozradit svou identitu, protože se třeba obávají útoků,“ ospravedlňuje záměr rady Kocábův mluvčí Petr Koubek. „Může jít o lidi, kteří se cítí ohroženi za projev svého názoru, třeba homosexuály.“ V praxi se prý objevily případy, kdy aktivisté kvůli hrozbě finančních sankcí od pořádání akce upustili.

***

„Anonymita podporuje agresivní chování, zmenšená anonymita funguje jako jeho prevence.“

Autor:

Nejlepší jídlo na letošní grilovačky: Zaručený recept tady!
Nejlepší jídlo na letošní grilovačky: Zaručený recept tady!

Všechnu zeleninu nakrájíme na menší kousky a vložíme do mísy. Jako zálivku použijeme ajvar, ke kterému přidáme pár lžic oleje a dochutíme bylinkami.