Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kocáb nesplnil slib, a podnikatelka živoří

Česko

BRNO Majitelka rekreačního střediska Žalov v Hodoníně u Kunštátu se kvůli státní byrokracii dostala do ekonomických problémů.

Přesněji řečeno – kvůli ministru Michaelu Kocábovi, který nesplnil svůj slib ze začátku roku.

Tehdy plánoval rekreační objekt odkoupit. Na jeho místě totiž za války stával „cikánský koncentrační tábor.“ Půl roku uplynulo, a nic. Žádný státní úředník smlouvu o odkupu nesepsal. Majitelka objektu Zdeňka Pařízková už nelákala nové rekreanty na léto, takže teď nemá ani je, ani peníze od státu.

„Stále čekáme, až vůbec někdo začne jednat. To čekání ale není příjemné, fungování areálu je třeba zajistit včetně peněz,“ zoufá si majitelka Zdeňka Pařízková.

Ani po téměř půl roce od jednání s Kocábem nedostala byť pouhý návrh slíbené smlouvy o převodu komplexu. A ona i její matka jako další majitelka čekají. Termín, kdy podklady podle telefonátů pověřených úředníků měly dostat, se podle ní stále odsouvá – ten první totiž mluvil už o březnu.

Kocábova mluvčí Lejla Abbasová tvrdí, že Žalov už nyní není jejich záležitostí, ale věcí ministerstva školství. „My už jsme pouze,dohlížitelé‘, kteří dostávají informace na pravidelných schůzkách,“ oznámila včera.

Kocáb jednal s majitelkami areálu na začátku roku v Brně a už tehdy odmítl termín uvést. „Kdybych vydal jakýkoli termín, to bych si zavařil,“ prohlásil.

Jenomže majitelky pak dostaly od úředníků několik termínů včetně tvrzení, že už letos nemusejí plánovat sezonu. Teď sedí v poloprázdném rekreačním středisku a přicházejí o výdělek kvůli mizerným tržbám. „Moje maminka dohodám se státem pořád věří. Manžel je skeptický, budu se muset rozhodnout,“ řekla včera Pařízková.

Pokračování na straně 4

Kocáb nesplnil slib. A podnikatelka...

Dokončení ze strany 1

Ondřej Gabriel z ministerstva školství tvrdí, že by majitelka areálu mohla peníze dostat v září.

Vládní usnesení počítá na výkup areálu s částkou 20 milionů korun, zamýšlená přestavba a rekonstrukce by mohla stát dalších téměř 72 milionů. Ministerstvo školství ale odmítá připustit vyplacení dalších peněz za „zmařenou“ sezonu. „Stanovená cena, která převyšuje hodnotu určenou znaleckým posudkem, zahrnuje v sobě veškeré kompenzace. Další kompenzace nebudou,“ dodal Gabriel.

Pro majitelky je to podruhé, co se ocitly v situaci, kdy čekají na už slíbené peníze. Podobně už také předchůdkyně Michaela Kocába ve funkci ministra pro lidská práva Džamila Stehlíková prohlásila, že je vše dojednáno. S majitelkami tehdy ale nikdo z jejích podřízených ani nejednal a také tehdy prohlášení političky způsobilo úbytek klientů.

Jediní, kdo alespoň čas od času s lidmi v Žalově mluví, jsou zástupci Muzea romské kultury. To mělo zájem areál provozovat, vybudovat v něm vzdělávací centrum i depozitáře. Podle jeho zástupců zatím definitivní rozhodnutí chybí. Teoreticky by Žalov mohl připadnout i některé vysoké škole. „Název projektu zní Mezinárodní vzdělávací a konferenční centrum Žalov,“ uvedlo ministerstvo školství.

Areál někdejšího tábora změnil majitele při privatizaci na začátku devadesátých let. I předtím ale sloužil jako rekreační komplex, ve který se změnil v polovině minulého století. Stále přitom zachovává strukturu původního tábora a stále v něm stojí, byť opravené, dva původní domy válečného vězení. Jeden nyní slouží pro ubytování, druhý jako restaurace.

Majitelkám by i po případném převodu mohl zůstat bazén, který na okraji žalovského areálu zrekonstruovaly a měly zájem jej dále provozovat.

Autor: