Čtvrtek 4. července 2024, svátek má Prokop
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kolaps nemocnic nehrozí, dušuje se ministr Heger

Česko

PRAHA Hromadné výpovědi tuzemských lékařů neohrozí léčebnou péči v Česku. „Akutní péče zůstane i nadále nenarušena,“ uklidňoval po včerejším jednání vlády ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Heger zároveň informoval kolegy z kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) o aktuálních číslech: kvůli nízkým platům chce nemocnice k 1. březnu opustit 3773 doktorů. „Masivní odliv, tedy odchod více než deseti doktorů, hrozí v 59 nemocnicích,“ dodal Heger.

Ani to by prý neznamenalo dramatický výpadek systému. V případě odchodu všech lékařů, kteří podali výpověď, by se počet lékařů zredukoval na stav, jaký byl v Česku před deseti lety, zopakoval ministr. „Určité množství výpovědi stahuje, z toho ale zatím nelze dělat závěry,“ dodal Heger.

Vedení lékařských odborů naproti tomu trvá na tom, že ministerstvo ignoruje jejich volání po změně, a vystavuje tak tuzemské zdravotnictví hrozbě možného krachu. „Optimismus pana ministra nesdílím. Nadále bagatelizuje problém a nesnaží se ho řešit systémově,“ zlobí se v reakci pro LN šéf Lékařského odborového klubu Martin Engel.

Odmítá přitom tezi, že by větší část lékařů do března vzala své výpovědi zpět. „Rozhodli se svobodně, věřím proto, že v tom vydrží. Je to pro nás všechny historická možnost změnit systém,“ míní Engel.

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

Heger si ale stojí za svým: žádné peníze navíc vláda do zdravotnictví lít nebude. „Více prostředků je možné získat jedině díky zvýšenému výběru pojistného či vnitřními úsporami,“ tvrdí ministr.

Odboráři považují Hegerovo vyjádření za účelové. Namítají, že právě zacelení děr v rozdělování peněz ve zdravotnictví je to, o co jim od počátku jde. „Neustále opakujeme, že peníze, které žádáme na platy lékařů, se nacházejí v systému zdravotnictví, a nenárokujeme si žádné další příspěvky ze státního rozpočtu,“ psalo vedení Lékařského odborového klubu už v prosincovém dopisu ministru Hegerovi.

Lék na odchody lékařů?

Vzájemná výpomoc nemocnic Podle Hegera vláda zatím nepřijala žádná rozhodnutí, jak čelit možné krizi ve zdravotnictví. Ministr s nimi počká až po páteční schůzce s šéfy velkých nemocnic. Závěry z jednání chce probrat i s hejtmany, pod které část špitálů spadá.

Ani poté se však nedá očekávat zásadní změna v postoji ministerstva. Hegerův plán na zacelení prázdných doktorských míst totiž počítá spíše s výpomocí jednotlivých nemocničních zařízení než s ústupky odborářům. „Tam, kde by byla oslabena lékařská péče, to může být kompenzováno silami ze sousedních nemocnic. Tak je tomu už nyní, když je nějaké oddělení přechodně uzavřeno,“ popsal včera ministr. Krizová opatření typu vyhlášení stavu nouze Heger podle svých slov nyní neplánuje.

***

Koaliční rozbuška

Překvapivě rychle vláda odmávla protikorupční strategii, kvůli níž si den předtím vyměňovala ostré výtky. Sporné body v balíčku však jen odložila, má je do dvou týdnů vyřešit speciální pracovní skupina.

Autor: