Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kolik úředníků otvírá dopis?

Česko

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová odmítla reagovat na kritický dopis od premiéra Jana Fischera.

PRAHA Policisté jsou obětí řady škaredých vtipů. Jeden z nich se ptá, kolik policistů mění žárovku. Odpovědí je, že deset, přičemž ten poslední hlídá, zda nejde proud. Po včerejšku by ovšem starý vtip mohl znít „Kolik úředníků ministerstva spravedlnosti otvírá dopis?“ Správnou odpovědí by bylo: Nestačí na to ani celé ministerstvo.

Řeč je o dopisu, který v pátek odeslal premiér Jan Fischer ministryni spravedlnosti Daniele Kovářové. V něm premiér podřízené vytýká, že některé její kroky překračují mandát úřednické vlády. Kovářová, která je na dovolené, odmítla na dopis reagovat - a to i přesto, že již v pondělí unikl a objevil se na webu. Jeho obsah prý nezná, protože dopis leží zalepený na ministerstvu.

„Jsem na dovolené v Egyptě, o čemž byl p. premiér informován. Jeho dopis leží neotevřený v mém sekretariátě. Považuji za nepravděpodobné, že by text dopisu unikl z premiérovy kanceláře médiím dříve, než bude doručen adresátovi. Nehodlám proto podobné spekulace komentovat,“ tlumočila včera odpověď Kovářové na dopis její mluvčí Jitka Zinke.

Na otázku, proč prostě dopis někdo na ministerstvu neotevře a Kovářové ho nepošle mailem nebo nepřečte do telefonu, Zinke odpověděla: „Od rána řešíme, jestli ho otevřít, nebo ne.“ Otázky rozlepení premiérského listu se podle Zinke ujal sám první náměstek ministerstva Marek Görges. Ani to ale zřejmě nepomohlo, protože věcná reakce na kritiku nepřišla.

Čistky a rušení poboček Fischer v listu, který mají LN k dispozici, zmiňuje například snahu ministryně zrušit pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci zaměřené na boj s nejzávažnější hospodářskou kriminalitou.

Kritizuje ji ale rovněž za její personální politiku. Kovářová totiž během svého působení v čele resortu stihla vyhodit třeba svého náměstka za zelené Františka Korbela a šéfy některých odborů. Naopak do funkce vrátila svým předchůdcem Jiřím Pospíšilem vyhozeného ústeckého krajského státního zástupce Jiřího Křivance.

„Mediální informace“ o krocích ministryně označil premiér za znepokojující. „Rozhodl jsem se Vás upozornit na skutečnost, že tato vláda má mandát, který vychází z dohody tří parlamentních politických stran a který je vymezen jako mandát, jenž by měl směřovat k dočasnému zajištění efektivního chodu státu,“ napsal Kovářové Fischer.

Kroky Kovářové pak premiér v dopise pokládá za politické, což podle něj vládě bez mandátu nepřísluší. „Jsem přesvědčen o tom, že úvahy o některých institucionálních opatřeních souvisejících se správou zejména státního zastupitelství ... nelze považovat za opatření nemající hluboký dopad na chod justice,“ dodal Fischer.

Vztahy Fischera a Kovářové nebyly nikdy ideální. Kovářovou, kterou navrhla do vlády ODS, totiž Fischer odmítal původně do svého úřednického kabinetu zařadit a na její místo prosazoval právníka Petra Mlsnu. Ke změně jeho názoru pomohla až důrazná domluva ze strany vedení ODS.

Autor:

Rozdáváme kapky pro spokojená bříška ZDARMA
Rozdáváme kapky pro spokojená bříška ZDARMA

Hledáme 40 maminek, které s námi otestují probiotické kapky Kendamil. Tyto kapky jsou speciálně navrženy pro péči o střevní mikroflóru vašich...