Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Komodity letí, ale ne v Česku

Česko

Komoditní burzy trápí nejasný, zastaralý zákon, nedostatek peněz a malý zájem firem

PRAHA Přestože v České republice existuje hned několik komoditních burz, jejich fungování je limitované a nenabízí obchodníkům možnosti pro investování. Obchodování s komoditami by mohl oživit nový zákon a povolení finančního vypořádání obchodů. „Komoditní burzy v Česku mají nízkou likviditu, proto pro nás nejsou zajímavé. Jsou určeny spíše pro obchodníky, a ne pro spekulativní investory,“ řekl Boris Tomčiak, analytik společnosti Colosseum. Většina obchodníků si proto vybírá zahraniční burzy komodit, které nabízejí stejnou možnost výdělku, ale při větší likviditě.

Je třeba sehnat význačného hráče „U nás je komoditní trh v počátcích,“ konstatuje Martin Soukup, mluvčí Českomoravské komoditní burzy Kladno. Zatímco na zahraničních burzách se s komoditami zejména spekuluje, na domácích burzách dochází k fyzickému vypořádání obchodu, transakce tedy vždy končí přejímkou zboží.

To platí i v případě asi nejrozvinutější Energetické burzy Praha. Té se daří zejména proto, že má za sebou Burzu cenných papírů Praha a že na ní obchoduje jedna z největších domácích firem – energetická společnost ČEZ.

Ostatním však přítomnost význačného hráče a finanční zázemí k větší propagaci chybí.

„Pomohlo by nám, kdyby nějaký větší státní podnik – třeba Lesy České republiky – začal u nás obchodovat větší objemy,“ řekl Soukup. Kladenská burza existuje od roku 1995 a od srpna 2005 obchoduje zejména právě se dřevem. Jeden obchodní den burza věnuje také bavlně a letos na jaře plánuje otevřít další položku z běžných průmyslových komodit. „Jsme v takových začátcích, že některé subjekty ani neví, že komoditní burza existuje,“ řekl Soukup. Podobné zkušenosti má i Plodinová burza Brno, která již několik let eviduje pouze pozvolný nárůst zájemců o obchodování. „V posledním půlroce, kdy plodiny utrpěly střemhlavý vzestup cen, vidíme velký nárůst nových členů, kteří na burze hledají záchranu,“ řekl Ladislav Svoboda, předseda burzovní komory.

Burzovní komora již několik let usiluje o prodej derivátů, tedy termínovaných obchodů, ale zatím k němu nedostala povolení. Vedení burzy proto svolalo na 7. února schůzku všech komoditních burz, na které chce hledat například řešení financování. „Informace z burzy mají někdy cenu zlata, ale my jsme si zatím nezvykli za informace platit,“ řekl Svoboda.

Chce také diskutovat o tom, zda je vhodné, aby každá burza obchodovala s deriváty, nebo zda se mají obchodovat pouze v hlavním městě.

„Chceme vyvinout společný tlak a sjednotit naše názory na to, jak zařídit, aby komoditní trh u nás fungoval,“ řekl Svoboda. Finanční problémy komoditních burz by mohl vyřešit nový zákon. V současnosti se burzy řídí zákonem z roku 1992, který je zastaralý a nejasný.

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky v současné době dokončuje analýzu potřebnosti nové právní úpravy fungování komoditních burz.

„Tento materiál bude projednán na poradě vedení do konce února. Pak se rozhodne, zda půjde nový zákon do vlády,“ řekl mluvčí ministerstva Tomáš Bartovský. Pokud bude zákon vládě předložen, mohl by začít platit již od 1. ledna 2009.

***

„Chceme vyvinout společný tlak a sjednotit naše názory na to, jak zařídit, aby komoditní trh u nás fungoval.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!