Pondělí 1. července 2024, svátek má Jaroslava
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Krádeže z platebních karet se šíří Českem jako lavina

Česko

PRAHA Během pěti hodin přišel třicetiletý Petr z Prahy o patnáct tisíc korun. „Vybíral jsem si odpoledne peníze na Palachově náměstí a večer jsem chtěl kartou zaplatit nákup v supermarketu,“ popisuje mladík. Jenže to už měl smůlu. Platební terminál ukázal, že nemá na kontě dost peněz: účet mu mezitím „vyluxovali“ bankovní zloději a peníze utratili ve více než tisíc kilometrů vzdáleném Řecku.

Dokázali to díky takzvanému skimmingu. Tedy metodě, při níž falešná čtečka na bankomatu získá údaje z karty a miniaturní kamera zachytí bezpečnostní kód PIN.

Experti varují: Podvodů přibude Hrozba krádeží z platebních karet nabírá v těchto dnech v Česku na intenzitě. Zkraje roku totiž do země vtrhly bankovní gangy, které oprášily osvědčený způsob – místo napadání bankomatů, které se detektivům dařilo loni poměrně úspěšně odhalovat, se soustřeďují na instalování čtecích zařízení do vstupních dveří.

„Laik to jen sotva může poznat. Pokud pak kamera zachytí jeho PIN, je padělání karty otázkou pár sekund. Od začátku roku víme hned o několika takových případech,“ potvrzuje Karel Kadlčák, předseda bezpečnostního výboru Sdružení bankovních karet, které má přehled o všech útocích na konta českých klientů.

Statistiky za loňský rok říkají, že zločinci napadli bankomat v Česku průměrně každý pátý den. I proto berou detektivové krádeže z platebních karet jako jednu ze svých priorit. „Kvůli stále většímu počtu karet bude tato trestná činnost letos kulminovat,“ varuje šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. Doporučení, jak minimalizovat riziko padělání karty a odcizení všech peněz, jsou podle expertů jednoduchá: stačí si krýt klávesnici při zadávání PIN či použít jinou kartu pro vstup k bankomatu.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Zoufat si klienti bank nemusí, ani pokud základní bezpečnostní rady nedodrží. O peníze totiž ve většině případů nepřijdou.

„Každou reklamaci pečlivě analyzujeme. Pokud se neprokáže provinění klienta či přímo zapojení do podvodu, peníze vždy vracíme,“ popisuje mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Výjimku ale představuje jiný typ podvodu – takzvaný phishing. „V takovém případě vzniklou škodu klientům nekompenzujeme. Důvodem je skutečnost, že klient vyzradil citlivé karetní údaje, které následně podvodník zneužil. Vyzrazením údajů klient jednal v rozporu se smluvními podmínkami,“ vysvětluje Vendula Voláková z České spořitelny.

Detektivové navíc upozorňují na skutečnost, že zneužívání platebních karet se v brzké době přesune spíše do elektronického bezhotovostního styku. „V blízké budoucnosti lze očekávat další nové formy a způsoby stávající trestné činnosti, třeba zneužívání pokladních terminálů jejich nezákonnými úpravami, to se v zahraničí již objevilo,“ upozorňuje zpráva ÚOOZ.

„Luxování“ účtů: každý pátý den

* Za uplynulý rok evidují statistiky 74 případů napadených bankomatů.

* Po zcizení dat následovaly výběry peněz v mimoevropských zemích – např. Peru, Keňa, Maroko či USA.

* Zkraje roku se v Česku objevila staronová metoda – umístění čtecího zařízení na vstupní dveře.

* Experti proto varují klienty bank, že útoků bude ještě přibývat.

Autor: