Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav

jen za 89 Kč/měsíc

Kraus potvrdil prvním místem triumf v SP

LA PLAGNE, Francie Jako nůž máslem prošel Tomáš Kraus posledním závodem sezony. Ve francouzském La Plagne vybojoval český skikrosař první místo a stvrdil tím své celkové vítězství ve Světovém poháru. Celkově už čtvrté v jeho kariéře.

V poslední jízdě porazil Švýcara Niederera a Kanaďana Hayera, bývalého českého reprezentanta. I ve třech předchozích jízdách byl Kraus v čele od úplného začátku do konce. „Všichni dneska dostali za uši,“ řekl poté v dobrém rozmaru. Až do semifinále postupoval hladce také Krausův vyzyvatel Kanaďan Delbosco, který českého skikrosaře mohl ještě v celkovém hodnocení přestihnout. Pak ale udělal velkou chybu hned na startu, a navíc ze čtvrté pozice upadl.

„Na jednu stranu jsem si říkal, že je to hotové, ale chtěl jsem se soustředit ještě na finále a vyhrát,“ uvedl český skikrosař. Teoreticky ještě mohla nastat situace, že by byl Kraus ve finále diskvalifikován a Delbosco by vyhrál finále B. V tom případě by Kanaďan českého lyžaře v celkovém hodnocení SP přeskočil.

„Nebylo snadné se soustředit, když mi všichni gratulovali,“ přiznal Kraus. Na posledním skoku si přesto dovolil frajeřinku – v letu vybočil patkami lyží. O podobný trik se pokusila na olympiádě v Turíně americká snowboardkrosařka Lindsay Jacobelisová, ale upadla a přišla o zlato. „Když to cítíš, tak to prostš musíš udělat,“ nebral Kraus ohled na velké riziko.

Výsledky: 1. KRAUS, 2. Niederer (Švýc.), 3. Hayer (Kan.), ...15. ŠAFÁŘ. Konečné pořadí SP (po 9 závodech): 1. KRAUS 574, 2. Delbosco (Kan.) 462, 3. Lewen 423, ...28. ŠAFÁŘ 81.