Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Krize a trh s nemovitostmi

Česko

Dopad finanční krize na trh s nemovitostmi pociťujeme hlavně v menší šanci získat úvěr. Podle Jiřího Pácala z Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí se ale vzhledem ke zmenšující se poptávce po bydlení pročistí trh s developerskými společnostmi.

* LN Jak moc se finanční krize dotkla českého trhu s nemovitostmi?

Dotkla se nás v době, kdy se sešlo více faktorů tlumících poptávku. Hlavní dopad mělo snížení dostupnosti úvěrů na pokles počtu koupěschopných lidí, zároveň přísnější podmínky úvěrování projektů sníží do budoucna výstavbu bytových domů ke komerčním účelům. Pokles poptávky je zřetelný a předpokládá se, že je zhruba v úrovni až 50 %. Vedle finanční krize se však projevil i pokles počtu mladých lidí ve věku 27-30 let, obesně je méně spekulativních obchodů, snižují se výnosy z pronájmů atd. Navíc je dobré si uvědomit, že cca 75 % lidí již bydlí ve vlastním.

* LN Je v současné situaci výhodné investovat vůbec do nějaké nemovitosti? Případně do jaké?

Relativně ano. Je to ale investice dlouhodobá, a tak je třeba k ní přistupovat. Vyměnit poněkud pomíjivé finanční prostředky za věc stálé hodnoty, kterou nemovitosti jsou, se doporučit dá. Ale pouze tehdy, pokud je investor řádně vybaven informacemi, je finančně i mentálně připraven koupit a následně vlastnit. Může se stát, že krátkodobě ceny poklesnou, ale v delším čase se zcela jistě vrátí. Nejlépe je investovat do vlastního bydlení, zvláště rodinného domku. U pozemku odpadá většina péče, ale nejsou výnosy. Výnosy jsou u bytů, investice je to populární, ale také rizikovější kvůli nebezpečí z nesprávného chování jiných vlastníků v domě.

* LN Co mohou očekávat lidé, kteří již investovali před krizí?

Pokud nepotřebují prodat, budou dále vlastnit, tak jim nic nehrozí. V případě, že se dostanou do potíží např. se splácením úvěru a jedinou možností bude prodej v tísni, mohou tratit. Všude na světě ceny bytů rostou i klesají, je to přirozené. Pokud se krize dotkne negativně příjmů a zároveň se zvýší úrokové zatížení, budou to mít ti, co bydlí finančně „nadoraz“, složitější. Pokud se takových lidí setká v rámci jednoho domu více, může být chod domu s byty ve vlastnictví v problémech.

* LN Jak moc v poslední době lidé byty kupují a jaké?

Byty se rozhodně kupují méně než dříve. Kupující si více vybírají co a od koho koupí. Protože dobíhají prodeje dostavěných projektů, není to v katastru ještě tak patrné, na předprodejích ale ano. Jsou projekty i rok po kolaudaci s neprodanými byty. To ještě nedávno bylo nepředstavitelné. Starší byty, dříve do měsíce prodané, se dnes nabízejí i půl roku. Pokud je nutnost prodat, prodávající sníží cenu i o 20 %.

* LN Čeká developerské společnosti konec zlaté éry a můžeme se díky tomu těšit na levnější byty?

Doby, kdy se prodávalo z papíru, developer si diktoval a kupující jen plnil, jsou nepochybně pryč. Rozhodně se odfiltrují méně kvalitní společnosti a projekty a trh se pročistí. Prodejci bytů se budou muset více snažit a to je nakonec pro kupující dobře. Na druhou stranu je třeba připomenout, že „zlatá éra“ byla pouze v Praze a částečně v Brně. Jinde se developerských projektů moc nestavělo, spíše individuálně rodinné domky.

* LN Ministerstvo pro místní rozvoj navrhuje kvůli krizi prodloužit termín ukončení deregulace. Myslíte si, že je to správný krok?

Myslím, že jde o zcela nesystémový krok. Když vás bolí zub, odsunutím návštěvy lékaře také nic nespravíte. Podstatné je, aby nájmy byly sjednávány dohodou pronajímatele a nájemce, odrážely kvalitu bytu, domu, služeb. Majitel a nájemce musí být v symbióze, ne v kolizi. Regulovaný nájem přece nemohou využívat lidé, kteří jej nepotřebují a to ještě na úkor někoho jiného. A těch je bohužel v těchto bytech většina. Sociálně či jinak potřební lidé pak mají bydlet v obecních bytech, záchrannou síť mají přinášet obce a ne pronajímat za nejvyšší nabídku apod. MMR mě tímto krokem hodně zklamalo. Závadnost tohoto počinu by si mělo uvědomit i 85 % lidí, kteří toto štěstí levného bydlení nepožívají, včetně například důchodců z venkova či mladých rodin s dětmi.

***

Mgr. Jiří Pácal (* 1966)

Vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK. Od roku 1991 se věnuje investicím do nemovitostí, realitním obchodům, konzultacím a přednáškové činnosti. V roce 1996 se stal ředitelem společnosti Central Europe Holding, a. s., která se zaměřuje na investice do nemovitostí. Od roku 2001 je členem správní rady Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí.

Autor: