Úterý 2. července 2024, svátek má Patricie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Krize končí, ozývá se už z USA

Česko

PRAHA Až se jednou podíváme do učebnic, bude tam zřejmě napsáno, že současná hospodářská recese skončila v červenci nebo v srpnu, možná v září 2009. To včera řekl držitel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman. Přidal se tak ke skupině ekonomů, kteří už opatrně říkají, že krize končí.

V rozhovoru se zpravodajem agentury Bloomberg včera v Kuala Lumpuru Krugman prohlásil, že protikrizový balíček americké vlády zachránil asi milion pracovních míst, která by bez pomoci státu musela být zrušena.

Ve stejném duchu se nechala slyšet i externí poradkyně prezidenta Laura Tysonová. Podle jejích slov nová statistická data ukazují, že hospodářský propad zpomaluje a národní hospodářský plán tento trend ještě prohloubí. Za klíčový ukazatel považuje poradkyně Baracka Obamy červencová data o vývoji nezaměstnanosti v USA. Počet lidí bez práce se po roce poprvé snížil na úroveň 9,4 procenta.

Také ministerstvo obchodu přineslo pozitivní zprávy, když oznámilo, že ve druhém letošním čtvrtletí se hospodářský výkon země meziročně propadl jen o jedno procento. Přitom ještě v prvním kvartále činil pokles ve srovnání se stejným obdobím minulého roku 6,4 procenta.

Krugman a Tysonová se rozcházejí jen v názoru na to, zda americká ekonomika potřebuje další stimulační balíček. Zatímco Krugman volá po další finanční injekci pro lokální rozpočty od státních po obecní, Tysonová by s tímto opatřením počkala. Přitom ještě před víkendem se nechala slyšet, že Spojené státy potřebují další stimulační balíček zaměřený na investice do infrastruktury. O tři dny později svůj názor opravila a v rozhovoru pro televizi CNBC uvedla, že uvažovat o další injekci je předčasné.

Na riziko vysokých vládních investic do ekonomiky upozorňují i další ekonomové. Například Nouriel Roubini upozorňuje, že příliš objemný vládní balíček složený z vypůjčených peněz může Ameriku přivést do další recese.

Ozývají se však i ekonomové, kteří tvrdí, že Ameriku teď čeká dlouhé období pomalého ekonomického růstu, které zažilo Japonsko v posledních dvaceti letech. Příčinou má být vysoká zadluženost amerických domácností.

Další informace na straně 17