Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Krvavé dějiny dynastie Bhuttů

Česko

Tragédie v Pákistánu - Bývalá premiérka zemřela při sebevražedném útoku

RÁVALPINDÍ/PRAHA Od vyhlášení nezávislosti v roce 1947 se v Pákistánu politika nikdy nedělala v rukavičkách. Přední politici umírali bez ohledu na to, jestli právě vládla vojenská junta nebo zvolená vláda. Nikdo, snad s výjimkou klanu GándhíNehrú v sousední Indii, nepoznal tragickou hloubku této politické „kultury“ jako Bhuttovi. Po včerejším zavraždění Bénazír Bhuttové nezůstal naživu žádný politicky činný člen této pákistánské dynastie.

Otec Bénazír - Zulfikar Alí Bhutto - byl demokraticky zvoleným premiérem země na začátku 70. let. V roce 1979, dva roky po svém svržení vojenskou diktaturou, byl popraven. Pokračovatelem Zulfikara měl být jeho syn (a bratr Bénazír) Múrtazá. Tomu se podařilo po otcově pádu na rozdíl od Bénazír uniknout zajetí a utéci do tehdy komunistického Afghánistánu. Odtud a z několika dalších blízkovýchodních zemí vedl pod hlavičkou militantní skupiny al-Zulfikar boj proti pákistánské vojenské diktatuře. Z exilu vyhrál provinční volby a v roce 1993 se už jako zastupitel vrátil do Pákistánu. Tři roky poté byl za nejasných okolností zastřelen. Za podivných okolností zemřel už v roce 1985 i druhý bratr Bhuttové Šáhnaváz, jehož našli v apartmánu na francouzské Riviéře - pravděpodobně byl otráven.

Sama Bénazír Bhuttová si velmi dobře uvědomovala, jaká rizika s sebou aktivní politická role v Pákistánu nese. Proto se na Západě vzdělané Bénazír do politiky příliš nechtělo. Přesvědčila ji až otcova smrt. Tehdy se údajně zařekla, že bude usilovat o naplnění jeho snu -návratu demokracie do Pákistánu.

Tak byla také Bénazír Bhuttová vnímána - jako ikona demokracie, i když obě její působení v premiérském křesle skončila korupčním skandálem. Obvinění vůči ní a jejímu manželovi se však nikdy neprokázala a před říjnovým návratem do Pákistánu prezident Parvíz Mušaraf udělil Bhuttové amnestii. Její návrat z osmiletého exilu provázelo od počátku krveprolití. Teroristé se Bhuttovou pokusili zabít už při triumfální jízdě z letiště - vyvázla, zahynulo ale téměř 150 jejích stoupenců.

Bhuttová o riziku mluvila i na mítinku těsně před smrtí „Riskovala jsem život a přišla sem, protože cítím, že je tato země v nebezpečí.“

***

Životní dráha Bénazír Bhuttové

Narodila se 21. června 1953 v Karáčí v bohaté statkářské rodině. Vystudovala politologii, filozofii a ekonomii na Harvardu a v Oxfordu. Na přelomu 70. a 80. let strávila Bhuttová pět let ve vězení. V letech 1988-1990 a 1993-1996 byla premiérkou. Posledních osm let strávila dobrovolně v exilu v Británii a SAE. Do Pákistánu se vrátila 18. října 2007.

Autor: