Sobota 29. června 2024, svátek má Petr, Pavel
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kvůli ČT vznikne „elektronický soud“

Česko

  8:21
Praha - Ministerstvo spravedlnosti chce zřídit speciální „elektronický soud“. Ten má už od roku 2008 za celé Česko zpracovávat podání zaslaná po internetu.

Kvůli ČT vznikne "elektronický soud". foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Ministerstvo si od této novinky, obsažené v novele občanského soudního řádu, slibuje zrychlení projednávání případů. Chce tak řešit hlavně chystanou vlnu žalob České televize na statisíce lidí, kteří neplatí poplatky. A zahlcení soudů se bojí už teď experti. „Uplatnění vidíme hlavně u jednodušších případů. Typicky například u nezaplacených dluhů, kde obě strany uznávají, že dluh existuje,“ vysvětlil mluvčí ministerstva Petr Dimun.
Jako nejvhodnější byl vytipován Krajský soud v Brně. „Je jasné, že ho budeme muset personálně posílit. Počítáme asi s dvaceti lidmi,“ dodal Dimun.

A jak bude „elektronický soud“ fungovat? Například Česká televize by mohla po internetu poslat na brněnský soud řadu žalob. Soud by je pak zpracoval a doporučeným dopisem poslal neplatičům. Pokud by ti souhlasili, že zaplatí, soudní jednání by skončilo. Pokud by následně nezaplatili, přišel by k nim exekutor.
V případě, že s rozhodnutím brněnského soudu souhlasit nebudou, začal by případ řešit už tradičním způsobem soud, pod který spadají.
Stínový ministr spravedlnosti za ODS Jiří Pospíšil s plánem souhlasí. Vadí mu ale, že jej vláda asi nestihne do voleb prosadit. 

„ODS podporuje tuto úpravu dlouhodobě. Je chybou vlády, že ji nepředložila už dřív. V současné době jde jen o předvolební rétoriku. Není reálné, že by novela mohla kvůli zbývajícímu času do voleb projít parlamentem a Senátem,“ tvrdí Pospíšil. Ministerstvo spravedlnosti přesto počítá, že by změna mohla platit od ledna 2008. O „elektronickém“ soudu včera jako první informovala ČT.

Elektronické žaloby dovolují zákony již dnes. Trochu paradoxně ale musí internetem poslané podání do tří dnů následovat i žaloba „papírová“. A právě to by soudy zdržovalo. „Proto jsme zvolili tento způsob. Přijímaní elektronických podání jednou jedinou institucí není v Evropě ojedinělé. Podobně to funguje třeba v Německu,“ tvrdí Dimun.

Autoři: