Úterý 2. července 2024, svátek má Patricie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Letošní Davos byl mírně optimistický

Česko

Včera skončilo pětidenní Světové ekonomické fórum ve švýcarském Davosu. Odhady o chmurné náladě, která zde letos měla panovat, se nepotvrdily. Fórum letos probíhalo spíš v duchu opatrného optimismu.

DAVOS Politická, finanční a obchodní elita ze všech koutů světa i letos jednala ve švýcarském lyžařském středisku o globálních otázkách světa. Jedním ze stěžejních témat Světového ekonomického fóra byly problémy eurozóny.

Evropští politici se zástupci mezinárodních bank se v podstatě shodli na tom, že dluhová krize se již nezhoršuje. „Neočekávám žádné další šoky. Myslím, že euro bude stabilní,“ řekl jasně německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Ta správná diagnóza eurozóny Naproti tomu šéf britské banky Barclays Bob Diamond vidí diagnózu nemocné Evropy zcela jasně: „Problémy, které trápí eurozónu, se změnily z akutních na chronické.“ Proti tomu se razantně ohradila francouzská ministryně hospodářství Christine Lagardeová, která nepochybuje o tom, že se euro přes největší potíže už přeneslo. Mnozí účastníci fóra byli velmi optimističtí v otázkách možného rozpadu eurozóny, který podle nich v současnosti nehrozí.

Bankéři očekávají, že se evropští lídři brzy shodnou na konkrétních a rozhodných krocích, které povedou k jejímu ozdravení. Mezi nimi mohou být tvrdá úsporná opatření nebo strukturální ekonomické reformy.

Guvernér německé centrální banky Axel Weber podle agentury Reuters navrhl prodloužit záchranné půjčky pro Irsko a Řecko až na 30 let.

Tématem diskusí bylo také napětí plynoucí z problémů měnové politiky. Jedním z nich je podhodnocený jüan, který poskytuje Číňanům konkurenční výhodu. Spojeným státům zahraničí naopak vyčítalo, že podporují svou ekonomiku injekcemi obrovských sum hotovosti a tím oslabují dolar.

Ohniska nepokoje - v Africe Dalším z globálních témat, kterými se účastnící fóra zabývali, byl i nepříznivý růst cen potravin. „Jestli s tím nic neuděláme, zvyšujeme riziko nepokojů v nejchudších zemích a velmi nepříznivého vlivu na globální ekonomiku,“ řekl francouzský prezident Nicolas Sarkozy

Zatímco se ještě v pátek zdálo, že do Davosu ještě nedorazily zprávy o nepokojích v Egyptě a nejvážnějšími tématy dne bylo globální oteplování a obnovitelné zdroje, v sobotu pak dominovaly egyptské problémy a hlavně pak odhady dalšího vývoje v celém regionu. „Teď je klíčové, aby prezident Mubarak reagoval na potřeby svých lidí, a to způsobem, který bude okamžitě řešit jejich frustraci,“ řekl americký senátor a neúspěšný kandidát na post amerického prezidenta John Kerry.

A zatímco se řešily globální otázky, zasněžené ulice lyžařského centra zaplnila zhruba stovka protestujících. Nevelkou „antikapitalistickou“ demonstraci, při které létaly vzduchem lahve, rozehnala švýcarská policie vodním dělem.

***

O čem se mluvilo v Davosu

Eurozóna

Problémy, které trápí

eurozónu, se změnily z akutních

na chronické - šéf britské banky

Barclays Bob Diamond.

Dluhová krize eurozóny se už

nezhoršuje - shodli se evropští

politici a mezinárodní banky

Žádnou krizi eurozóny už

nečekám - německý ministr

financí Wolfgang Schäuble

Eurozóna má to nejhorší

za sebou - francouzská

ministryně hospodářství

Christine Lagardeová

Otázka, zda eurozóna zůstane

pohromadě, je otázkou loňska

a je už zcela neaktuální - šéf

britské banky Barclays Bob

Diamond

Záchranné půjčky pro Řecko

a Irsko by mohly být prodlouženy

na 30 let - Axel Weber, guvernér

německé centrální banky

Růst cen potravin

Jestli s tím nic neuděláme,

zvýšíme riziko nepokojů

v nejchudších zemích a bude

to mít velmi nepříznivý

vliv na globální ekonomiku

- francouzský prezident

Nicolas Sarkozy

(na snímku)

Příští ekonomická válka se

může vést o vzácné zdroje,

pokud svět nebude v této

oblasti spolupracovat -

indonéský prezident Susilo

Bambang Yudhoyono

Zdroj: ČTK

Autor: