Čtvrtek 4. července 2024, svátek má Prokop
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lisabon Senátem zřejmě projde

Česko

PRAHA Už zítra bude Českou republiku sledovat celá Evropa. V Senátu se totiž rozhodne, zda řekne Česko Lisabonské smlouvě ano, či ne. Oficiálně „Lisabonu“ dva hlasy stále chybí, podle informací LN ovšem ke schválení smlouvy s největší pravděpodobností dojde.

Někteří dosud nerozhodnutí senátoři za ODS totiž mění názor a pro smlouvu nakonec asi zvednou ruku. V Senátu se navíc šíří spekulace, že část občanských demokratů odejde před hlasováním ze sálu, čímž umožní, aby byl dokument schválen.

Hlasovací matematika je jasná. Pro schválení je třeba třípětinová většina všech přítomných senátorů - tedy při plně obsazeném Senátu 49 hlasů. ČSSD, Klub otevřené demokracie a lidovci dodají „Lisabonu“ celkem 42 hlasů, zbylých sedm hlasů proto musí poskytnout senátoři za ODS. Již dříve slíbilo své „ano“ pět senátorů ODS - šéf Senátu Přemysl Sobotka, vicepremiér Alexandr Vondra, Bedřich Moldan, Jiří Stříteský a Tomáš Grulich. LN včera kontaktovaly většinu nerozhodnutých a smlouvě „nenakloněných“ senátorů. Tři z nich -Pavel Sušický, Karel Šebek a Alena Palečková - poměrně jasně naznačili, že „Lisabon“ podpoří. Pro by tak hlasovalo 50 senátorů.

Pokračování na straně 4

Dokončení ze strany 1

Příkladem je ústecký senátor Pavel Sušický, který před měsícem LN řekl, že bude hlasovat „spíše proti“ Lisabonské smlouvě.

I nyní se sice řadí mezi dosud „nerozhodnuté“, jeho další slova ovšem ukazují, že bude s nejvyšší pravděpodobností hlasovat pro Lisabonskou smlouvu. „Dívám se na to realisticky a to znamená opačně než srdcem. Srdcem bych to zamítl. My se ale musíme rozhodovat také hlavou,“ říká Sušický a dodává: „Pád vlády uprostřed předsednictví byl podraz. Nevím, jestli můžeme riskovat další ostudu.“ Do skupiny „spíše proti“ patřil před měsícem i benešovský senátor Karel Šebek.

Nyní už je podle svých slov rozhodnutý. K čemu došel, přímo prozradit odmítá. „Trend směřuje spíše k tomu, že pro Lisabonskou smlouvu zvedne ruku více lidí, než se zpočátku zdálo,“ naznačuje ovšem vzápětí.

Alena Palečková, senátorka z Prahy, svůj hlas v minulosti podmiňovala přijetím novely jednacího řádu obou komor parlamentu a schválením smlouvy o protiraketovém radaru.

První podmínku podle ní Poslanecká sněmovna de facto splnila a druhá již prý dnes postrádá smysl. „Administrativa prezidenta Obamy udělala úkrok stranou. Trvat na radaru by byla nesplnitelná podmínka, a nemá proto smysl na ní stavět svůj názor,“ míní Palečková.

Také ona ovšem nechce své „Ano“ jasně a otevřeně potvrdit.

Váhající občanští demokraté mohou navíc schválení smlouvy umožnit i jiným způsobem.

Nemusí totiž pro Lisabonskou smlouvu přímo zvednout ruku, stačí, když prostě odejdou před hlasováním ze sněmovny a tím třípětinové kvorum sníží.

„To je velmi reálná varianta. Myslím, že se tak zachovají tři až čtyři naši kolegové,“ řekl včera LN jeden ze senátorů za ODS, který si nepřál prozradit své jméno. Faktem zůstává, že pokud by ze sálu odešli jen tři senátoři za ODS, pro schválení smlouvy by stačilo pouhých 47 senátorů.

Někteří senátoři za ODS zůstávají ovšem stále tajemní a svůj názor chtějí vyjevit až při středečním hlasování.

Mezi dosud nerozhodnuté patří například Miroslav Škaloud nebo Tomáš Töpfer. „Hlasuje se v Senátu, nechtějte, abych vám dopředu prozrazoval, jak se zachovám,“ hájí své mlčení Töpfer.

V možnost porážky Lisabonské smlouvy v Senátu ovšem sám zřejmě moc nevěří. „Buďte si jistý, že Lisabon projde,“ směje se herec a senátor v jedné osobě.

***

„Srdcem bych to zamítl. My se ale musíme rozhodovat také hlavou“

„Pro Lisabonskou smlouvu zvedne ruku více lidí, než se zpočátku zdálo.“

Autor: