Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Miliardáři potřebují psychology

Česko

Rostoucí počet boháčů stvořil nový obor – psychologii bohatství. Nejvíce majetných má Amerika a Čína

PRAHA/ŠANGHAJ Mnoho amerických bankéřů a makléřů začíná svým bohatým klientům nabízet novou službu, takzvané psychologické poradenství. To má podle expertů před sebou skvělou budoucnost a velkou výhodu – není citlivé na cenu, a proto je možné na něm hodně vydělat.

Během deseti let bude podle psychologa a konzultanta Jamese Grubmana tyto služby nabízet většina bankéřů. „Špičkové makléřské firmy a banky si začínají uvědomovat, že je třeba, aby tito odborníci byli k dispozici přímo ve firmě,“ uvedl pro tiskovou agenturu Reuters Grubman, jenž pracuje pro firmu Wachovia Corp.

Kromě pocitů viny například z nenadále zděděného bohatství se lidé z horních deseti tisíc zabývají především otázkou správné výchovy dětí v prostředí, kde téměř vše lze koupit, a také vztahy mezi partnery, kteří se o peníze dohadují.

„Jednou z hlavních starostí lidí vlastnících velké bohatství je otázka: Jak mám s těmi všemi penězi zodpovědně vychovat své děti?“ řekl Grubman. Podobně se na celou věc dívá i ředitel investiční divize z konkurenční banky Wells Fargo, Dean Junkans.

Jeho divize správy majetku nedávno najala dva psychology, kteří mají své služby poskytovat movitým klientům Wells Farga. Navíc banka vidí další možnost rozšíření služeb, a to pro stárnoucí rodiče milionářů. „Mnoho obchodníků, podnikatelů a dalších movitých lidí pociťuje rostoucí potřebu někoho, kdo by se postaral o jejich rodiče,“ řekl Junkans. Wells Fargo v této oblasti nabízí starším občanům například správu majetku, ubytování, lékařskou péči, bankovní služby, ale také takzvanou „rodinnou komunikaci a aktivity“. Junkans spravuje svým starším klientům jmění v hodnotě 250 miliard dolarů. „Toto odvětví roste velmi rychle a není citlivé na cenu,“ podotkl.

Spojené státy jsou domovem největšího počtu lidí s majetkem převyšujícím jednu miliardu dolarů. Na druhém místě je Čína, kde se počet miliardářů zvýšil z loňských 15 na 108.

Průměrná hodnota majetku 800 nejbohatších lidí v Číně se jen za poslední rok zdvojnásobila na 562 milionů dolarů, uvedla ČTK s odvoláním na zprávy výzkumného týmu Ruperta Hoogewerfa. Ten v minulosti sestavoval žebříčky nejbohatších lidí pro prestižní ekonomický časopis Forbes.

Jang Chuej-jan s dědictvím po otci ve výši 17,5 miliardy dolaru sesadil z prvního místa loňskou vítězku Čang Jin. Té na udržení vedoucí pozice nestačilo ani ztrojnásobení svého majetku na deset miliard dolarů. Titul nejbohatší podnikatelka světa si ale Čang udržela, a dokonce zvýšila svůj náskok před Američankou Oprah Winfreyovou (moderátorka) a Margaretou Whitmanovou (zakladatelka eBay) a britskou spisovatelkou J. K. Rowlingovou, autorkou knih o malém čarodějovi Harrym Potterovi.

Nejbohatší lidé světa

podle časopisu Forbes*

1. William Gates III (USA) 56 **

2. Warren Buffett (USA) 52

3. Carlos Slim Helu (Mexico) 49

4. Ingvar Kamprad & family (Švédsko) 33

5. Lakshmi Mittal (Indie) 32

6. Sheldon Adelson (USA) 26,5

7. Bernard Arnault (Francie) 26

8. Amancio Ortega (Španělsko) 24

9. Li Ka-shing (Hongkong) 23

10. David Thomson & family (Kanada) 22

119. Petr Kellner (Česká republika) 6

***

Hodnota majetku je uvedena v miliardách dolarů * Údaje jsou z března letošního roku. ** Podle statistiky z konce června se do čela tabulky s 67,8 miliardy dolarů posunul Carlos Slim Helu.

Autor: