Sobota 6. července 2024, Den upálení mistra Jana Husa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Modrá láska, to je tetování

Česko

ZLÍN Unikáty, jako jsou například potetované kůže legionářů a vězňů z počátku 20. století, nabízí výstava Modrá láska ve Zlíně. Muzeum jihovýchodní Moravy na ní přibližuje historii tetování a jeho zvláštnosti dané geografickým rozmístěním i současné trendy zdobení těla. Kromě unikátů ze sbírek katedry antropologie Univerzity Karlovy na ní však lidé mohou zhlédnout i fotografie či současné i historické tetovací pomůcky.

Přesná datace tetování je podle autora výstavy Martina Rychlíka nemožná. Nepřímých důkazů jeho dlouhé historie je však řada, jde například o archeologické nálezy potečkovaných sošek, skalní umění v Africe. Prvním přímým dokladem je však až slavná mumie Ötziho z Alp, jež je stará 5300 let a na jejímž těle je několik skupin tetovaných čar. „Dřívější techniky byly mnohem více bolestivé. Šlo vlastně o iniciační obřad a počítalo se s tím, že někteří jedinci onemocní nebo zemřou,“ řekl Rychlík. Zdobení těla mělo přitom svůj význam. Podle něj šlo poznat například postavení člověka či jeho pohlaví, vdanou ženu, věkovou skupinu, trestané jedince nebo hrdiny. Unikátní je vytetování knírů u žen Ainu z japonských ostrovů.

V současnosti má ovšem zdobení těla většinou zcela jiný význam. Podle Rychlíka lze pozorovat dva trendy. Jednak ten povrchní, kdy mladí lidé hledají útěk z nudy, zážitek, chtějí zvýšit svou důležitost. Jsou ale i lidé, jimž se takzvané kérky staly cestou k poznání sebe sama, rituálem, názorem, životním stylem. „Vím o člověku, který po obrně niterně vnímal jednu část svého těla jako slabší, a proto ji doplnil o vhodný ornament. Dnes je spokojenější, celistvější,“ řekl.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!