Sobota 6. července 2024, Den upálení mistra Jana Husa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Moravě znovu zahrozily povodně

Česko

Minimálně do dnešního poledne varují hydrometeorologové před nebezpečím povodní na severu Moravy a ve Slezsku. Na několika místech se voda už včera vylila z břehů řek, lidi ale neohrozila.

OSTRAVA/OLOMOUC Při vjezdu osobního vlaku se v úterý večer sesul podmáčený svah na trati Olomouc-Krnov. Na stavu trati se podepsaly vytrvalé deště a zvednuté hladiny řek a potoků na severní Moravě a ve Slezsku.

„Vlak včas zastavil, nevznikly na něm žádné škody a nic se nestalo ani nikomu z cestujících,“ řekla LN mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Úsek trati mezi Domašovem nad Bystřicí a Hrubou Vodou však bylo potřeba na osmnáct hodin uzavřít a i po včerejším zprovoznění a nouzovém zpevnění náspu po něm musí vlaky jezdit sníženou rychlostí deset kilometrů za hodinu. „Budeme svah dále sledovat a v příštích dnech připravíme podmínky pro jeho další sanaci,“ uvedl Pavel Halla ze Správy železniční dopravní cesty.

V Moravskoslezském kraji, zejména na Frýdecko-Místecku a Karvinsku, hrozí drobnější povodně až do dnešního odpoledne. Hladiny řek se mohou zvednout i v dalších částech kraje – na Bruntálsku, Novojičínsku, Ostravsku a Opavsku. Na riziko povodní se musí připravit i ve Zlínském kraji a na Břeclavsku a Hodonínsku na jižní Moravě. O něco menší nebezpečí hrozí v Olomouckém kraji.

V některých místech Beskyd napršelo za posledních 24 hodin až 150 milimetrů a v Jeseníkách přes 110 milimetrů srážek – to znamená, že na každý metr čtvereční dopadlo 150 nebo 110 litrů vody. V Jeseníkách a v Beskydech navíc často vane vítr, který může v nárazech ojediněle dosahovat rychlosti až 90 kilometrů v hodině.

Nejvážnější situace byla v noci na středu a včera v Českém Těšíně, kde Olše dosáhla třetího povodňového stupně. Voda se na několika místech vylila, ale jen do polí a zahrad. Obydlí ohrožena nebyla, nikdo nemusel být evakuován.

Moravskoslezští hasiči v souvislosti s vodou zaznamenali přibližně 200 výjezdů. Likvidovali popadané stromy a čerpali vodu ze sklepů, skladů a jiných prostor. V Návsí na Jablunkovsku přehradili vodě cestu k nádraží s restaurací, novému podchodu, trafostanici a dvěma rodinným domům. „Problém byl i se statikou provizorního mostu v Životicích u Nového Jičína, který byl postaven nad Jičínkou po loňských bleskových povodních. Firma, která jej tehdy postavila, jej také rozebrala,“ uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

„Zvýšené průtoky v moravskoslezských řekách však dopoledne na některých místech překročily úroveň pětileté či desetileté vody,“ řekl Jiří Pagáč z Povodí Odry. Podle vodohospodářů současná povodňová situace odpovídá asi třetině rozsahu květnové povodně. Voda se ze břehů vylila pouze u Petrovic u Karviné a na některých dalších menších tocích. Pagáč však poznamenal, že ustupující velká voda poškodila ještě více hráze a koryta, které povodí nestihlo od května opravit.

***

VAROVÁNÍ I když voda klesá, vodáky ohrožuje

Český kanoistický svaz důrazně varoval vodáky, kteří se nyní chystají na splouvání Moravy, Bečvy, Odry i Opavy. Toky jsou podle zástupce sdružení Vojtěcha Jančara nebezpečné. Nejvíce srážek spadlo v Beskydech a v Jeseníkách a řeky, které odvádějí z těchto hor vodu, mohou být pro milovníky adrenalinových sportů zajímavé a lákavé. „Jejich splouvání je ale velmi riskantní,“ uvedl. Podle Jančara se před víkendem i rozvodněné řeky pravděpodobně uklidní, v korytech ale číhají životu nebezpečné náplavy z větví nebo stromů.

Doporučil spíše cestu na jih Čech.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: