Pondělí 1. července 2024, svátek má Jaroslava
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Muchova rodina žene Prahu k soudu

Česko

Rodina Alfonse Muchy chce, aby soud svěřil rozhodování o Slovanské epopeji do jejich rukou. Snaží se tak zabránit přestěhování díla do Veletržního paláce.

PRAHA / MORAVSKÝ KRUMLOV Slovanská epopej se možná do Prahy jen tak nedostane. A to přesto, že pražský magistrát plánuje toto dílo Alfonse Muchy vystavit už letos na podzim v pražském Veletržním paláci.

Muchova rodina totiž včera požádala soud o vydání předběžného opatření. Tím chce magistrátu, který dílo vlastní, zabránit v přestěhování epopeje právě do Veletržního paláce.

Nelíbí se jim, že jde jen o dočasné řešení pro umístění epopeje. Požadují trvalé umístění v nově postavené galerii, jak se k tomu Praha před osmdesáti lety zavázala.

„Účelem této soudní cesty je snaha dosáhnout toho, aby rozhodování o Slovanské epopeji náleželo rodině,“ vysvětlil její právní zástupce Tomáš David. Žalobu chce podat k soudu zhruba do měsíce.

Pokud by soud uznal, že Praha nesplnila darovací smlouvu, může se epopej stát předmětem dědického řízení a připadla by zřejmě rodině. V současné době je dílo v Moravském Krumlově. Magistrát ho chce přestěhovat prý kvůli špatnému stavu tamního zámku, kde je epopej vystavena. V Krumlově nyní čekají na výrok soudu. „John Mucha mi volal. Moc si toho vážím. Soud by měl na návrh na předběžné opatření reagovat do sedmi dnů,“ řekl LN starosta Jaroslav Mokrý. Pak by měli soudci jednat o vlastní žalobě. Pro Krumlov je čas důležitý: po několikerém prodlužování smlouvy mají dílo vrátit letos na konci června. „Přesněji dnes mi přišlo takové technické prodloužení zápůjčky s tím, že platí do 15. 7. V dopise se přímo mluví o stěhování do Veletržního paláce,“ dodal Mokrý.

Vedení pražského magistrátu ale považuje jednání rodiny Alfonse Muchy za nedorozumění. Přesto trvá na tom, že je zámek ve velmi špatném stavu, a přestěhování epopeje je proto nezbytné. „Na tom, že jsou prostory na zámku v nevyhovujícím stavu, se shodli všichni odborníci včetně těch, které k hodnocení vyzvala Muchova rodina,“ argumentuje radní pro kulturu Ondřej Pecha s tím, že ukončení smlouvy a převezení díla do Prahy je nezbytné.

Radní z Krumlova ale upozornili, že oficiálně takový názor neobdrželi, a zatímco zámek je ve špatném stavu, výstavní prostory vyhovují.

Podle Pechy je nepochopením hlavně to, že by měl být Veletržní palác jen jakýmsi provizorním řešením. Nicméně mluvčí Národní galerie Petra Jungwirthová potvrdila, že je dohoda na umístění epopeje do jejich prostor ve Veletržním paláci zatím uzavřena skutečně pouze na osm měsíců.

EPOPEJ A ČAS Většina historie je v Krumlově Slovanskou epopej, jíž vzdal Alfons Mucha hold slovanským národům, tvořil v letech 1910-1928. Poté ji věnoval Praze s podmínkou, aby obrazy byly důstojně umístěny v budově postavené k tomu účelu. Za války byla plátna ukryta a poté se dostala do Moravského Krumlova v blízkosti Muchova rodiště, kde poničená díla zachránili a od roku 1963 je vystavují v pronajaté části zámku. Zájem Prahy vygradoval, když zámek koupila Incheba, s níž vede Praha spor o Výstaviště.

Magistrát chce epopej přestěhovat prý kvůli špatnému stavu krumlovského zámku, kde je dílo vystaveno

Autor: