Pondělí 1. července 2024, svátek má Jaroslava
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na gymnázia bez tří přihlášek

Česko

Uchazeči o studium na gymnáziích přicházejí o možnost podání tří přihlášek. Školy totiž vypisují stejné termíny zkoušek.

PRAHA Letos v dubnu bude dělat čtrnáctiletá Běla přijímací zkoušky na střední školu. Výběru gymnázií, na které by si chtěla podat v prvním kole přijímacího řízení přihlášky, věnovala nespočet hodin. Zjišťovala si o nich informace, chodila na dny otevřených dveří. Nakonec si tři pražské školy vybrala. I přesto ale všechny přihlášky dát nemůže. Důvod? Všechna tři gymnázia pořádají přijímačky ve stejné dny. „Když jsem si školy vybírala, termíny zkoušek vypsané neměly. To, že je pořádají ve stejný den, jsem zjistila teď. Musela jsem tedy začít hledat úplně nanovo. Je jasné, že zkoušky na jednu z vybraných škol dělat nemohu,“ popsala svou zkušenost.

Jenomže na ni čekalo další překvapení. Najít v Praze gymnázium, které by přijímačky vypsalo na jiné dny než na 22. a 23. dubna, je téměř nemožné. Z třiceti pražských veřejných gymnázií nabízí jiný termín zkoušky jen devět. Z toho dvě jsou již téměř za Prahou.

A podobné je to i v dalších městech. Například v Brně pořádají „nejpopulárnější“ gymnázia první termín přijímaček také ve stejný den. I zde si mohou uchazeči vybrat, zda se k nim dostaví 22. dubna, nebo o den později. A stejný termín nabízejí i další školy.

Přestože tedy nový zákon dal dětem možnost podat si přihlášku na tři školy v prvním kole přijímaček, je zřejmé, že realita je jiná. Často stihnou pouze dvě školy, na které skutečně chtějí jít, třetí pak volí pouze „z nouze“.

Přestože se může zdát, že školy termíny vypisují naschvál, aby docílily změny systému, který se jim velice nelíbí, ředitelé a ředitelky to popírají. „Rozhodně to není žádná schválnost, aby zájemci nemohli využít tři přihlášky,“ ujišťuje například ředitel brněnského Gymnázia Křenová Miloš Jaroš.

Za stejným termínem přijímaček vidí jeho kolegové hlavně fakt, že školy využívají u zkoušek testy SCIO. A podle Jaroše není firma schopna vytvořit více než dvě srovnatelné varianty testů. Ty školy využijí při prvním a druhém termínu prvního kola, které musejí vypsat ze zákona. SCIO testy musí navíc všechny školy dělat ve stejném termínu. „To není svévolné „nařízení“, to je čistě organizační požadavek, protože testování musí proběhnout v daném termínu ve stejnou dobu, aby nedošlo k úniku obsahu testů na veřejnost,“ vysvětlil mluvčí společnosti Bohumil Kartous. Testy podle jeho slov využívá přes 160 gymnázií z celého Česka.

Jenomže na 22. a 23. dubna vypisují přijímací řízení i školy, které tyto jednotné testy nepoužívají. A to se některým zřizovatelům škol příliš nelíbí. „Vymlouvat se na SCIO testy je nepřijatelné, shodné termíny jsou opravdu nešťastné řešení,“ uvedl mluvčí jihomoravského krajského úřadu Jan Chmelíček.

Fakt, že žáci vlastně nemají možnost podat si v prvním kole přijímaček slibované tři přihlášky, ale nijak „netrápí“ ministerstvo školství. Podle jeho tiskového odboru je pouze na školách a jejich zřizovatelích, kdy a jaké přijímačky vypíší.

Autor:

Byt 3+kk v centru města
Byt 3+kk v centru města

Fráni Šrámka, České Budějovice - České Budějovice 3
17 000 Kč/měsíc