Čtvrtek 4. července 2024, svátek má Prokop
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Náladové Slunce si mění póly

Česko

Aktivita naší nejbližší hvězdy kolísá v pravidelných cyklech. Každých zhruba jedenáct let nastávají období, kdy se na slunečním povrchu nenacházejí téměř žádné skvrny, a mezi nimi naopak periody, kdy se jich objevuje velké množství.

Zároveň se mění množství energie slunečního záření, které dopadá na Zemi. Ve viditelném spektru k nám v době tzv. slunečního maxima přichází o 0,1 procenta více záření než v minimu, v ultrafialovém spektru je rozdíl dokonce v řádu několika procent. Většinu UV paprsků ovšem pohltí ozon v horní vrstvě atmosféry.

Skvrny jsou místa na slunečním povrchu, která mají nižší teplotu než jejich okolí. Způsobují je anomálie v magnetickém poli. Ke každé skvrně lze ovšem najít tzv. fakulové pole - světlé místo, které je naopak teplejší. Tím se vysvětluje, že Slunce se skvrnami může svítit víc než v období klidu.

Změny aktivity souvisí s tím, že se každých jedenáct let vymění magnetické póly. Slunce je vlastně oblakem dokonale vodivého plazmatu, jehož části na povrchu i v nitru rotují různou rychlostí. Důsledkem toho se postupně mění magnetické pole.

Jednotlivé cykly nemají pokaždé stejnou délku ani intenzitu. Pokud jsou maxima silnější, trvá cyklus zpravidla kratší dobu, například devět let místo jedenácti, a naopak: méně intenzivní cykly bývají delší.

Poslední sluneční maximum panovalo v roce 2001. Před několika měsíci začal s půlročním zpožděním další cyklus, kdy opět přibývá slunečních skvrn.

Autor:
Témata: Slunce

Prodej rodinného domu Rumburk Dolní Křečany 722 m2
Prodej rodinného domu Rumburk Dolní Křečany 722 m2

Starokřečanská, Rumburk - Rumburk 3-Dolní Křečany, okres Děčín
3 690 000 Kč