Čtvrtek 27. června 2024, svátek má Ladislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Stížnost na nelidský trest ÚS muži neuznal. Doživotí za vraždu otce a macechy platí

Pavel Nárožný na dřívějším snímku před jednáním u olomouckého vrchního soudu. foto: Luděk Peřina, ČTK

Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost Pavla Nárožného, doživotní vězení za vraždu otce a jeho manželky je definitivně potvrzené. Muž také plánoval vraždu tety. Vinu v obou kauzách popírá, v ústavní stížnosti poukazoval na domnělá porušení řady svých práv.
  9:50

Nárožný ve stížnosti tvrdil, že bylo porušeno jeho právo na ochranu před nelidským a ponižujícím zacházením nebo trestem, právo na osobní svobodu nebo právo na zákonného soudce. Se všemi námitkami se však podle ÚS už justice vypořádala, soudkyně zpravodajka Kateřina Ronovská odkázala hlavně na rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Doživotní trest nepokládají ústavní soudci vzhledem k okolnostem za krutý či nelidský, podmínky pro jeho uložení byly splněny a po 20 letech lze žádat o podmínečné propuštění. Za délku řízení a soudní „ping-pong“, tedy opakované rušení zprošťujících rozsudků, Nárožný může získat kompenzaci. Nárokem se zabývá Okresní soud v Přerově.

ÚS se stížností zabýval poměrně detailně. Většinu stížností v trestní agendě stručně odmítá hlavně pro zjevnou neopodstatněnost, což však nebyl Nárožného případ.

„Kauza byla nesmírně složitá, komplexní, bylo tam asi patnáct námitek, se kterými bylo nutné se vypořádat,“ řekla Ronovská. Nárožný ani jeho právní zástupce se dnešního vyhlášení nálezu neúčastnili.

Nárožný byl sice nejprve pravomocně odsouzen za přípravu vraždy tety, a teprve poté za vraždu otce a jeho manželky, ve skutečnosti se ale oba činy odehrály v opačném pořadí.

Těla obětí se nikdy nenašla

Manželé z Přerova zmizeli v listopadu 2009, jejich těla se nikdy nenašla. Podle znalce, který analyzoval stopy útoku v rodinném domě obětí na periferii Přerova, ovšem nemohli manželé útok přežít. Jako motiv vraždy obžaloba uvedla majetek.

V kauze byla původně obžalovaná i matka Nárožného, během procesu však zemřela. Olomoucký krajský soud kauzu otevřel v červnu 2011, postupně padlo několik zprošťujících rozsudků, které pokaždé zrušil vrchní soud. Nakonec rozhodoval jiný senát v Ostravě.

Proti obžalovanému svědčily například pachové stopy v autě zavražděných či svědectví souseda, který uvedl, že Nárožného viděl v osudnou noc za volantem. Doklady a platební karty zavražděných po čase nalezli exekutoři v klavíru Nárožného matky.

Po prvním zproštění olomouckým krajským soudem byl Nárožný v roce 2014 propuštěn na svobodu, na začátku roku 2016 jej však znovu zadržela policie a obvinila z přípravy vraždy tety, která spravovala majetek po jeho zavražděném otci. Vyslechl si za to třináctiletý trest.

Doživotí, tedy nejpřísnější trest, který české právo umožňuje, uložil Nárožnému Vrchní soud v Olomouci. Vyhověl tak žalobci, který argumentoval mimořádnou společenskou nebezpečností. Ostravský krajský soud předtím muži vyměřil souhrnných 25 let vězení. Nárožný vinu po celou dobu popírá a žádá zproštění, opětovně se též domáhá obnovy řízení.

Vyjádření Pavla Nárožného po prvním zproštění obžaloby v roce 2014:

10. září 2014

Autoři: ,